









STAEDTLER Mars Plastic Vinyl Erasers (4-Pack), White Erasers for Clean & Precise Results - Latex-Free, Minimal Crumbling, Made in Germany
In Stock
SKU: B6C8573A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Staedtler |
| Department | Office & School Supplies |
| SUPERIOR ERASING PERFORMANCE | High-quality white vinyl eraser ensures clean, precise erasing with minimal crumbling. |
| Brand Name | Staedtler |
| Recommended Uses For Product | Drawing |
| Model Name | Mars Plastic Eraser |
| Manufacturer | Staedtler |
| UPC | 781624965387 031901906672 |
| Global Trade Identification Number | 00031901906672, 20031901906676 |
| Item Type Name | Not Applicable |
| Included Components | Manual Eraser |
| Country of Publication | Germany |
| Item height | 0.05 inches |
| Manufacturer Contact Information | Mississauga, ON L5V 0B4, CA |
| Unit Count | 4.0 Count |
| Item Dimensions L x W | 18.1L x 7.3W Centimetres |
| Number of Pieces | 4 |
| Item-weight | 0.2 Pounds |
| Colour | White |
| Theme | Stationery |
| Item Shape | Other |
| Material-type | Vinyl |
| Additional Features | Latex-free, Smear Resistant, Smudge Resistant, Tear Resistant |
| Item Model Number | B6C8573A |
About This Item
- βSUPERIOR ERASING PERFORMANCE: High-quality white vinyl eraser ensures clean, precise erasing with minimal crumbling.
- βMINIMAL MESS - Say goodbye to endless eraser crumbs! These pencil erasers stay cleaner and crumble less than ordinary erasers, keeping your workspace and artwork spotless.
- βFRESH UNTIL FIRST USE - Individual cellophane wrappers with easy-tear strips keep your art erasers clean and ready for action.
- βSUSTAINABLE ERASING - These white erasers are completely latex, and phthalate-free, aligning with STAEDTLER's sustainable philosophy while giving you outstanding performance at school, at home, or in your art studio.
- βMADE IN GERMANY - STAEDTLER erasers deliver consistent results every time. Made in Germany with precise standards that artists and students trust worldwide.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
SUPERIOR ERASING PERFORMANCE β High-quality white vinyl eraser ensures clean, precise erasing with minimal crumbling. MINIMAL MESS - Say goodbye to endless eraser crumbs! These pencil erasers stay cleaner and crumble less than ordinary erasers, keeping your workspace and artwork spotless. FRESH UNTIL FIRST USE - Individual cellophane wrappers with easy-tear strips keep your art erasers clean and ready for action. SUSTAINABLE ERASING - These white erasers are completely latex, and phthalate-free, aligning with STAEDTLER's sustainable philosophy while giving you outstanding performance at school, at home, or in your art studio. MADE IN GERMANY - STAEDTLER erasers deliver consistent results every time. Made in Germany with precise standards that artists and students trust worldwide.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 64% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.