







Starfrit Personal Blender - Two 828ml Cups - Two Blades - High, Low & Pulse Modes - 300W - Black
In Stock
SKU: E7FB3D41
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Starfrit |
| Department | Blenders |
| Offers three speed settings | Fast, Slow, and Pulse, to suit various blending needs. |
| Brand Name | Starfrit |
| Included Components | 2 tumblers, 28 oz each, lids |
| Recommended Uses For Product | Milkshakes, Smoothies, Soups |
| UPC | 069858243519 |
| Manufacturer | Starfrit |
| Item Type Name | Starfrit Personal Blender |
| Country of Origin | China |
| Item height | 35.5 Centimetres |
| Warranty Description | 1-year warranty with proof of purchase |
| Colour | Black |
| Style Name | Personal Blender |
| Other Special Features of the Product | 2 Stainless Steel Blades, 2 tumblers with carrying lids, Adjustable Speed Control, Non-slip base, Safety features |
| Power Source Type | Corded Electric |
| Wattage | 300 watts |
| Number Of Speeds | 3 |
| Controls Type | Push Button |
| Material Type | Stainless Steel |
| Material Type Free | BPA Free |
| Is the item dishwasher safe | Yes |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Capacity | 828 Milliliters |
| Item Dimensions D x W x H | 12D x 11W x 35.5H Centimetres |
| Item Weight | 1.45 kg |
| Warranty Type | 1 Year Limited Warranty |
| Brand | Starfrit |
| Color | White/Black |
| Special Feature | 2 large cups of 28oz with lids, Adjustable Speed Control, Compact, Dishwasher Safe |
| Capacity | 828 Milliliters |
| Product Dimensions | 5.35"D x 9.25"W x 12.52"H |
| Included Components | 2 cups, 2 lids, Base, Blending Blade, Grinding blade |
| Style | Countertop Blenders |
| Recommended Uses For Product | Blending, Chopping, Grinding |
| Power Source | Electric |
| Number of Speeds | 3 |
| Voltage | 120 |
| Controls Type | Push Button |
| Material Type Free | BPA Free |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Warranty Type | 1-year warranty |
| UPC | 069858243007 |
| Global Trade Identification Number | 00069858243007 |
| Control Type | Speed |
| Container Count | 2 |
| Container Material | BPA-free Plastic |
| Manufacturer | Starfrit |
| Item Weight | 1.6 pounds |
| Item model number | 024300-004-0000 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Date First Available | July 19, 2017 |
| Item Model Number | E7FB3D41 |
About This Item
- βOffers three speed settings: Fast, Slow, and Pulse, to suit various blending needs.
- βThe Starfrit Personal Blender features a robust 300W motor and two stainless steel blades for smooth results.
- βIncludes two 28oz/828ml tumblers with carrying lids for convenience on the go.
- βEquipped with safety features including cup detection and non-slip feet for stable operation.
- βAll parts are dishwasher-safe and made from BPA-free materials, ensuring easy cleaning and safety.
- βIdeal for making smoothies, milkshakes, soups, and more with efficiency and ease.
- βThree-speed settings (High, Low, Pulse) for customized blending.
- βComes with 2 custom-made blades - a mixing blade and a blending blade that crushes ice into snow in seconds, ideal for frozen shakes and smoothies.
- βPowerful 300-Watt motor.
- βIncludes 2 large cups (28 oz or 82 8ml) and 2 To-Go lids - great for individual use or for families.
- βSecurity feature - blender will not operate unless blade lid is securely tightened on cup.
- βGrinding blade ideal for coffee beans, nuts, and spices.
- βAll parts are dishwasher safe & BPA free
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
The Starfrit Personal Blender features a robust 300W motor and two stainless steel blades for smooth results. Includes two 28oz/828ml tumblers with carrying lids for convenience on the go. Offers three speed settings: Fast, Slow, and Pulse, to suit various blending needs. Equipped with safety features including cup detection and non-slip feet for stable operation. All parts are dishwasher-safe and made from BPA-free materials, ensuring easy cleaning and safety. Ideal for making smoothies, milkshakes, soups, and more with efficiency and ease.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.