










SteelSeries QcK Cloth Gaming Mouse Pad - Exclusive Micro-Woven Surface - Optimized for Gaming Sensors - Maximum Control - Size M - Aqua
In Stock
SKU: 5DE34C7A
Color: Select an option
Price range: $12.90 β $13.30
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | SteelSeries |
| Department | Keyboard & Mouse Accessories |
| LEGENDARY MICRO-WOVEN CLOTH | With over 10 million sold, the SteelSeries QcK is the pinnacle of surface performance and innovation. |
| PINPOINT MOUSE ACCURACY | Tested by the top mouse sensor manufacturer, the high thread count and smooth surface optimizes mouse tracking accuracy for both optical and laser sensors. |
| NEVER-SLIP BASE | The durable, non-slip rubber base is designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for competitive gaming. |
| LEGENDARY ESPORTS STATUS | For the past 15 years Esports stars have picked the SteelSeries QcK as their mouse pad of choice. Esports athletes have won more prize money using SteelSeries products than any other brand. |
| Brand | SteelSeries |
| UPC | 810164142573 |
| Manufacturer | SteelSeries |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 0.08 inches |
| Warranty Description | 1 Year |
| Item Dimensions L x W | 2L x 320W millimeters |
| Size | 0.1L x 12.6W inches |
| Item Weight | 64 Grams |
| Colour | Aqua |
| Shape | Rectangular |
| Additional Features | Exclusive Micro-Woven Surface, Non-Slip Base |
| Enclosure Material | Cloth |
| Antenna Location | Gaming |
| Color | Aqua, Black, COD - Monkey, CS2 - Dragon Lore, CS:GO - Neo Noir, Diablo IV, Lavender, RGB | Black, White, Classic, Hard, Heavy, Prism, Stitched Edge |
| Material | Micro-woven Cloth, Rubber, Silicon |
| Brand | SteelSeries |
| Series | QcK |
| Item model number | 63464 |
| Hardware Platform | PC |
| Item Weight | 5.1 ounces |
| Product Dimensions | 15.75 x 17.72 x 0.08 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 15.75 x 17.72 x 0.08 inches |
| Color | White |
| Manufacturer | SteelSeries |
| Date First Available | August 19, 2025 |
| Special Feature | Durable, Non-slip, Washable |
| Recommended Uses For Product | Mouse |
| Material | Micro-woven Cloth, Rubber, Silicon |
| Available Options | 4 variants |
| Item Model Number | 5DE34C7A |
About This Item
- βLEGENDARY MICRO-WOVEN CLOTH: With over 10 million sold, the SteelSeries QcK is the pinnacle of surface performance and innovation.
- βPINPOINT MOUSE ACCURACY: Tested by the top mouse sensor manufacturer, the high thread count and smooth surface optimizes mouse tracking accuracy for both optical and laser sensors.
- βNEVER-SLIP BASE: The durable, non-slip rubber base is designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for competitive gaming.
- βLEGENDARY ESPORTS STATUS: For the past 15 years Esports stars have picked the SteelSeries QcK as their mouse pad of choice. Esports athletes have won more prize money using SteelSeries products than any other brand.
- βDURABLE AND WASHABLE β for easy cleaning
- βLEGENDARY MICRO-WOVEN CLOTH β With over 10 million sold, the SteelSeries QcK is the pinnacle of surface performance and innovation.
- βPINPOINT MOUSE ACCURACY β Tested by the top mouse sensor manufacturer, the high thread count and smooth surface optimizes mouse tracking accuracy for both optical and laser sensors.
- βNEVER-SLIP BASE β The durable, non-slip rubber base is designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for competitive gaming.
- βLEGENDARY ESPORTS STATUS β For the past 15 years Esports stars have picked the SteelSeries QcK as their mouse pad of choice. Esports athletes have won more prize money using SteelSeries products than any other brand.
- βDURABLE AND WASHABLE β for easy cleaning
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
LEGENDARY MICRO-WOVEN CLOTH β With over 10 million sold, the SteelSeries QcK is the pinnacle of surface performance and innovation. PINPOINT MOUSE ACCURACY β Tested by the top mouse sensor manufacturer, the high thread count and smooth surface optimizes mouse tracking accuracy for both optical and laser sensors. NEVER-SLIP BASE β The durable, non-slip rubber base is designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for competitive gaming. LEGENDARY ESPORTS STATUS β For the past 15 years Esports stars have picked the SteelSeries QcK as their mouse pad of choice. Esports athletes have won more prize money using SteelSeries products than any other brand. DURABLE AND WASHABLE β for easy cleaning
Our Take
The right SteelSeries accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 37% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.