










SteelSeries QcK Prism RGB Gaming Surface - 3XL Cloth
In Stock
SKU: 932C0223
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | SteelSeries |
| Department | Keyboard & Mouse Accessories |
| Brand | SteelSeries |
| UPC | 850014119607 850014119614 |
| Global Trade Identification Number | 00850014119614 |
| Manufacturer | SteelSeries |
| Item Type Name | ehf not applicable |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item height | 0.15 inches |
| Manufacturer Contact Information | CHICAGO, IL, 60661 US |
| Warranty Description | 1 Year |
| Item Dimensions L x W | 61L x 121.9W Centimetres |
| Size | 24L x 48W inches |
| Item Weight | 2.22 kg |
| Item Thickness | 4 Millimeters |
| Colour | Rgb, Black |
| Theme | Gaming |
| Shape | Rectangular |
| Additional Features | Non-slip |
| Enclosure Material | Rubber |
| Antenna Location | Gaming |
| Color | Aqua, Black, COD - Monkey, CS2 - Dragon Lore, CS:GO - Neo Noir, Diablo IV, Lavender, RGB | Black, White, Classic, Hard, Heavy, Prism, Stitched Edge |
| Material | Cloth |
| Brand | SteelSeries |
| Series | QcK Prism Cloth |
| Item model number | 63826 |
| Hardware Platform | PC |
| Item Weight | 1.33 pounds |
| Product Dimensions | 11.81 x 35.43 x 0.16 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 11.81 x 35.43 x 0.16 inches |
| Color | RGB | Black |
| Power Source | Corded electric |
| Manufacturer | SteelSeries APS |
| Date First Available | October 30, 2018 |
| Special Feature | RGB Illumination |
| Recommended Uses For Product | Gaming |
| Material | Cloth |
| Item Model Number | 932C0223 |
About This Item
- ●Complete desktop coverage with room for your keyboard, mouse, monitor and more
- ●Limitless tracking space provides maximum coverage for all your mouse movements during battle
- ●Dynamic RGB customization is made easy through SteelSeries Engine software
- ●Legendary micro-woven cloth engineered to provide an optimized surface for tracking both optical and laser sensors
- ●Never-slip base designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for gaming
- ●The top choice of esports pros for nearly 20 years
- ●Dynamic 2 zone RGB illumination and effects, including in game lighting and discord notifications
- ●Easy and intuitive setup of in game lighting notifications
- ●Exclusive Qck micro woven cloth for maximum accuracy and control
- ●900 x 300 x 4 millimeter / 35.43 inches x 11.81 inches
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Complete desktop coverage with room for your keyboard, mouse, monitor and more Limitless tracking space provides maximum coverage for all your mouse movements during battle Dynamic RGB customization is made easy through SteelSeries Engine software Legendary micro-woven cloth engineered to provide an optimized surface for tracking both optical and laser sensors Never-slip base designed to eliminate unwanted movement and provide a solid platform for gaming
Our Take
The right SteelSeries accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.