










STGAubron Gaming Desktop Computer, Intel Core i7-8700 up to 4.6GHz, GeForce RTX 3070 8G, 32GB DDR4, 2TB SSD, WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x 7, Windows 11 Home
In Stock
SKU: D7561B5B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | Towers |
| PC Gaming System | This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7-8700 3.2GHz up to 4.6GHz 8-Cores 16-Threads | 32GB DDR4 Memory | 2TB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit |
| Gaming Desktop Connectivity | This gaming pc comes with RGB Fan x 7 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | NVIDIA GeForce RTX 3070 8G GDDR6 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI |
| Gaming Computer Special Feature | This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Complimentary lifetime tech support |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming,Streamig,Video Editing |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | White |
| Additional Features | RGB Lighting |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Item Dimensions | 45 x 30 x 19 Centimetres |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 8700/RTX 3070 |
| Cooling Method | RGB Fan |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 3070 8G GDDR6 Video Card |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Resolution | 4K Support |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Brand | STGAubron |
| Model Number | ABR0923 |
| Model Name | ABR0923 |
| Built-In Media | RGB Keyboard & Mouse, STGAubron Gaming PC Desktop |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-8700 |
| Video Processor | NVIDIA |
| Item height | 19 Centimetres |
| Manufacturer | STGAubron |
| Manufacturer Contact Information | Advanced Skytech Canada Ltd. Fax 1-905-489-0796 |
| Warranty Description | 1 Year |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Item Model Number | D7561B5B |
About This Item
- βPC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7-8700 3.2GHz up to 4.6GHz 8-Cores 16-Threads | 32GB DDR4 Memory | 2TB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit
- βGaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 7 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | NVIDIA GeForce RTX 3070 8G GDDR6 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI
- βGaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Complimentary lifetime tech support
- βThis Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on
- βThis high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
This Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on This high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS PC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7-8700 3.2GHz up to 4.6GHz 8-Cores 16-Threads | 32GB DDR4 Memory | 2TB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit Gaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 7 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | NVIDIA GeForce RTX 3070 8G GDDR6 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI Gaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Complimentary lifetime tech support
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.