






STGAubron Gaming Desktop PC, Radeon RX 580 8G GDDR5, AMD Athlon 3000G 3.5G,16G RAM, 512G SSD, 600M WiFi, BT 5.0, RGB Fan x 4, RGB Keyboard & Mouse &
In Stock
SKU: 13662F21
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Series | STGAubron |
| Model | ABR0724 |
| Release Year | 2024 |
| Color | Black |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Athlon |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Athlon 3000G |
| CPU Base Frequency | 3.50GHz |
| L3 Cache Per CPU | 4 MB |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 512GB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 447*190*378mm |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | May 31, 2024 |
| Item Model Number | 13662F21 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Powerful processing and drive options Select from powerful AMD Athlon 3000G 3.5GHz and High-performance discrete graphics card along with other configurable options. 512G SSD meets both performance and storage requirements Come with 512G SSD for your rapid speed supports faster Boot speed and faster storage rates so that you can store more games, photos, music and movies. Release potential and enjoy creation The chassis is equipped with 4 RGB high-volume fans, and the maximum wind pressure of 2.7mmH20 can effectively reduce the ambient temperature in the chassis, thereby effectively assisting the cooling of the original components such as the CPU and graphics card, Bringing you a better gaming experience.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.