







STGAubron Gaming Desktop PC, Radeon RX 580 8G GDDR5, Intel Core i5-9400F up to 4.1GHz, 16G DDR4 Memory, 1T SSD, 600M WiFi, BT 5.0, RGB Fan x 4, RGB
In Stock
SKU: 6D5EF582
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Series | STGAubron |
| Model | ABR1224 |
| Release Year | 2024 |
| Form Factor | Desktop |
| Color | White |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core i5 9th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i5-9400F |
| CPU Base Frequency | 2.90GHz |
| Turbo Frequency | 4.10GHz |
| L3 Cache Per CPU | 9 MB |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Front USB | 3 |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 378*190*447MM |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | May 27, 2024 |
| Item Model Number | 6D5EF582 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Powerful processing and drive options Select from Intel Core i5-9400F 2.9GHz up to 4.1GHz and High-performance discrete graphics card along with other configurable options Come with 1T SSD for your rapid speed supports faster Boot speed and faster storage rates so that you can store more games, photos, music and movies. Release potential and enjoy creation The chassis is equipped with 4 RGB high-volume fans, and the maximum wind pressure of 2.7mmH20 can effectively reduce the ambient temperature in the chassis
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 17% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.