





STGAubron Gaming Desktop PC, Radeon RX 580 8G Graphics, Intel Core i7 up to 3.9Ghz, 16G RAM, 1T SSD, 600M WiFi, BT 5.0, RGB Fan x6, Windows 11 Home
$718.80$768.006% OFF
In Stock
SKU: F609892F
Key Features:
STGAubronABR0922+34 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Model | ABR0922 |
| Release Year | 2025 |
| Form Factor | Desktop |
| Color | Black |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core i7 4th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i7 |
| CPU Base Frequency | 3.40GHz |
| Turbo Frequency | 3.90GHz |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR5 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 16GB |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2 total |
| SSD | 1TB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Front USB | 3 |
| Video Ports | 1 DVI, 1 HDMI, 1 Display Port |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 378*190*447mm |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | October 13, 2025 |
| Item Model Number | F609892F |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STGAubron Gaming Desktop PC, Radeon RX 580 8G Graphics, Intel Core i7 up to 3.9Ghz, 16G RAM, 1T SSD, 600M WiFi, BT 5.0, RGB Fan x6, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 6% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.