





STGAubron Gaming PC Computer Desktop, AMD Ryzen 5 5500 up to 4.2GHz, GeForce RTX 2060 Super 8G,16GB DDR4 RAM, 1TB SSD, WiFi 6 5G Supported & BT 5.2,
In Stock
SKU: DE483547
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Series | STGAubron |
| Model | ABR1722 |
| Release Year | 2025 |
| Color | White |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5500 |
| CPU Base Frequency | 3.60GHz |
| Turbo Frequency | 4.20GHz |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 2060 Super |
| GPU Memory | 6 GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slots Available/Total | 2 total |
| SSD | 1TB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Front USB | 3 |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 452*230*390mm |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | June 05, 2025 |
| Item Model Number | DE483547 |
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Gaming PC with Powerful processing and drive options Select from powerful AMD Ryzen 5 5500 up to 4.2GHz and High-performance discrete graphics card along with other configurable options that let businesses configure the right STGAubron Gaming Desktop for each users needs. Dual-disk combination meets both performance and storage requirements Come with 1TB SSD for your rapid speed supports faster Boot speed and faster storage rates so that you can store more games, photos, music and movies on this STGAubron Gaming PC. Release potential and enjoy creation The chassis is equipped with 6 RGB high-volume fans and the maximum wind pressure of 2.7mmH20 can effectively reduce the ambient temperature in the chassis, thereby effectively assisting the cooling of the original components such as the CPU and graphics card, Bringing you a better gaming experience with this Gaming PC Desktop.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.