










STGAubron Gaming PC Computer Desktop, Intel Core i7 up to 3.9GHz, Radeon RX 580 8G GDDR5, 16G RAM, 512G SSD, WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x4, Windows 11 Home
In Stock
SKU: 30D250C6
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | Towers |
| PC Gaming System | This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 3.4G up to 3.9GHz | 16 GB Memory | 512 GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home |
| Gaming Desktop Connectivity | This gaming pc comes with RGB Fan x 4 | 1x RJ-45 | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5 Video Card | HDMI | DisplayPort |
| Gaming Computer Special Feature | This gaming pc equips with RGB Case Lighting RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming,Streaming,Video Editing,Studying,Business |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Additional Features | RGB Lighting |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, DisplayPort, HDMI, USB |
| Item Dimensions | 44.5 x 37.1 x 20.3 Centimetres |
| Video Output | HDMI, Displayport |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | i7/RX 580/512G |
| Cooling Method | RGB Fan |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Processor Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-sized RGB keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | STGAubron |
| Model Number | ABR0122 |
| Model Name | STGAubron |
| Built-In Media | RGB Keyboard & Mouse, STGAubron Gaming PC Desktop Tower |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2024 |
| CPU Model Number | 4770 |
| Video Processor | AMD |
| Item Type Name | Towers |
| Item height | 8 inches |
| Manufacturer | STGAubron |
| Manufacturer Contact Information | Advanced Skytech Canada Ltd. Fax 1-905-489-0796 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Item Model Number | 30D250C6 |
About This Item
- βPC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 3.4G up to 3.9GHz | 16 GB Memory | 512 GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home
- βGaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 4 | 1x RJ-45 | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5 Video Card | HDMI | DisplayPort
- βGaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Case Lighting RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support
- βThis Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on
- βThis high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
This Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on This high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS PC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 3.4G up to 3.9GHz | 16 GB Memory | 512 GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home Gaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 4 | 1x RJ-45 | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5 Video Card | HDMI | DisplayPort Gaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Case Lighting RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.