







STGAubron Gaming PC Computer Desktop, Intel i7 Xeon E5, Radeon RX 550 4G Graphics, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, WiFi, BT 5.0, RGB Fan x3, Windows 11
In Stock
SKU: 95507269
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Series | STGAubron |
| Model | ABR0124 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Desktop PC |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Xeon |
| Memory | 16GB DDR4 |
| Storage | 512G SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 550 4G |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Xeon 2670 V2 |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| Turbo Frequency | 3.30Ghz |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 550 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR5 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 512GB |
| Optical Drive Type | No |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | August 28, 2025 |
| Item Model Number | 95507269 |
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Gaming PC with Powerful processing and drive options Select from powerful Intel XEON E5 and High-performance discrete graphics card along with other configure the right STGAubron Gaming Desktop for each users needs. 512G SSD meets both performance and storage requirements Come with 512G SSD for your rapid speed supports faster Boot speed and faster storage rates so that you can store more games, photos, music and movies on this STGAubron Gaming PC. Release potential and enjoy creation The chassis is equipped with 3 RGB high-volume fans , and the maximum wind pressure of 2.7mmH20 can effectively reduce the ambient temperature in the chassis, thereby effectively assisting the cooling of the original components such as the CPU and graphics card with this Gaming PC Desktop.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 7% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.