





STGAubron Gaming PC Desktop, AMD Ryzen 5 2600 up to 3.9Ghz, AMD Radeon RX 580 16G Graphics, 16G DDR4 RAM, 512GB SSD, USB WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x6,
$742.80
In Stock
SKU: B25E235E
Key Features:
ABR17222025+20 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Model | ABR1722 |
| Release Year | 2025 |
| Form Factor | Desktop |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 2600 |
| CPU Base Frequency | 3.40GHz |
| Turbo Frequency | 3.90GHz |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 512GB |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Dimensions H x W x D | 475x225x400mm |
| First Listed on Newegg | November 21, 2025 |
| Item Model Number | B25E235E |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STGAubron Gaming PC Desktop, AMD Ryzen 5 2600 up to 3.9Ghz, AMD Radeon RX 580 16G Graphics, 16G DDR4 RAM, 512GB SSD, USB WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x6, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.