





STGAubron Gaming PC Desktop Computer, AMD Ryzen 5 5600GT up to 4.6Ghz, AMD Radeon RX 6500 4G Graphics, 16G DDR4 RAM, 1T SSD, WiFi 6 & BT 5.2, RGB Fan
In Stock
SKU: FCE27950
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Series | STGAubron |
| Model | ABR1722 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Desktop PC |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Memory | 16 GB |
| Storage | 1TB SSD |
| Monitor | N/A |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Chipset | AMD B450 |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5600GT |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5600GT |
| CPU Base Frequency | 3.60GHz |
| Turbo Frequency | 4.60GHz |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Socket Type | AM4 |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 6500 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR6 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slot Available | 1 |
| Memory Slots Available/Total | 1/2 |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| SSD | 1TB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Front USB | 3 |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 375*200*452MM |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | September 18, 2025 |
| Item Model Number | FCE27950 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Gaming PC with Powerful processing and drive options Select from powerful AMD Ryzen 5- 5600G up to 4.2GHz 6-Cores 12-Threads and High-performance discrete graphics card along with other configurable options that let businesses configure the right STGAubron Gaming Desktop for each users needs. Dual-disk combination meets both performance and storage requirements Come with 1TB SSD for your rapid speed supports faster Boot speed and faster storage rates so that you can store more games, photos, music and movies on this STGAubron Gaming PC. Release potential and enjoy creation The chassis is equipped with 4 RGB high-volume fans and the maximum wind pressure of 2.7mmH20 can effectively reduce the ambient temperature in the chassis, thereby effectively assisting the cooling of the original components such as the CPU and graphics card, Bringing you a better gaming experience.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 14% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.