





STGAubron Gaming PC Desktop Computer, AMD Ryzen 7 5700X up to 4.6Ghz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12G Graphics, 16GB DDR4 RAM, 1TB SSD, WiFi 6 & BT 5.2,
In Stock
SKU: AB8B1CC4
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Model | ABR0122 |
| Release Year | 2025 |
| Form Factor | Desktop |
| Color | White |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5700X |
| CPU Base Frequency | 3.40GHz |
| Turbo Frequency | 4.60GHz |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slot Available | 1 |
| Memory Slots Available/Total | 1/2 |
| SSD | 1TB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Front USB | 3 |
| Video Ports | 1 HDMI, 3 Display Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 375*200*452mm |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | October 13, 2025 |
| Item Model Number | AB8B1CC4 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Powerful processing and drive options Select from powerful AMD RYZEN 7 5700X up to 4.60GHz and High-performance discrete RTX 3060 12G graphics card along with other configurable options with this STGAubron Gaming Desktop for each users needs. 512GB SSD meets both performance and storage requirements Come with 1TB SSD for your rapid speed supports faster Boot speed and faster storage rates so that you can store more games, photos, music and movies. Release potential and enjoy creation The chassis is equipped with 4 RGB high-volume fans, and the maximum wind pressure of 2.7mmH20 can effectively reduce the ambient temperature in the chassis, thereby effectively assisting the cooling of the original components such as the CPU and graphics card, Bringing you a better gaming experience.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.