





STGAubron Gaming PC Desktop Computer, Intel Core i5 up to 3.6Ghz, Radeon RX 590 8G Graphics, 16GB RAM, 1TB SSD, USB WiFi 6 & BT 5.0, RGB Fan x3,
$670.80
In Stock
SKU: F1808E39
Key Features:
AMD Radeon RX 590Intel Core i5-4570+20 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 590 |
| CPU Name | Intel Core i5-4570 |
| Memory Capacity | 16GB DDR3 |
| SSD | 1TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Dimensions H x W x D | 353*221*400mm |
| Form Factor | Desktop |
| Model | ABR0122 |
| Release Year | 2025 |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Windows 11 | Ready |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Base Frequency | 3.20GHz |
| Turbo Frequency | 3.60GHz |
| L3 Cache Per CPU | 6 MB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| First Listed on Newegg | November 21, 2025 |
| Item Model Number | F1808E39 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STGAubron Gaming PC Desktop Computer, Intel Core i5 up to 3.6Ghz, Radeon RX 590 8G Graphics, 16GB RAM, 1TB SSD, USB WiFi 6 & BT 5.0, RGB Fan x3, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.