





STGAubron Gaming PC Desktop Computer, Intel Core i7-6700 up to 4.0Ghz, GeForce RTX 2060 Super 8G Graphics, 32GB DDR4 RAM, 1TB SSD, USB WiFi 6 & BT
$874.80$960.009% OFF
In Stock
SKU: D006FB13
Key Features:
Intel Core i7 6th GenNVIDIA GeForce RTX 2060 Super+22 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| CPU Type | Intel Core i7 6th Gen |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 2060 Super |
| CPU Name | Intel Core i7-6700 |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| SSD | 1TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Dimensions H x W x D | 345x190x447mm |
| Form Factor | Desktop |
| Model | ABR0722 |
| Release Year | 2025 |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Windows 11 | Ready |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Base Frequency | 3.40GHz |
| Turbo Frequency | 4.00GHz |
| L3 Cache Per CPU | 8 MB |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| First Listed on Newegg | November 21, 2025 |
| Item Model Number | D006FB13 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STGAubron Gaming PC Desktop Computer, Intel Core i7-6700 up to 4.0Ghz, GeForce RTX 2060 Super 8G Graphics, 32GB DDR4 RAM, 1TB SSD, USB WiFi 6 & BT 5.0, RGB Fan x6, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.