







STGAubron Gaming PC Desktop Computer, Intel Core i7 up to 3.9G, GeForce RTX 3060 12G, 32GB RAM, 1TB SSD, WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x 6, Windows 11 Home
In Stock
SKU: 501A008C
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | Towers |
| PC Gaming System | This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 up to 3.9GHz | 32GB Memory | 1TB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit |
| Gaming Desktop Connectivity | This gaming pc comes with RGB Fan x 6 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | NVIDIA GeForce RTX 3060 12G GDDR6 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI |
| Gaming Computer Special Feature | This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support |
| Operating System | Windows 11 |
| Specific Uses For Product | Gaming,Streaming,Video Editing |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Additional Features | RGB Lighting |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Dimensions | 45 x 30 x 19 Centimetres |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | I7/RTX 3060/1T |
| Cooling Method | RGB Fan |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 3060 12G GDDR6 Video Card |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Brand | STGAubron |
| Model Number | ABR0622 |
| Model Name | ABR0622 |
| Built-In Media | RGB Keyboard & Mouse, STGAubron Gaming PC Desktop |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | Intel Core i7 4th |
| Video Processor | NVIDIA |
| Item height | 19 Centimetres |
| Manufacturer | STGAubron |
| Manufacturer Contact Information | Advanced Skytech Canada Ltd. Fax 1-905-489-0796 |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Processor | 2.9 GHz core_i5 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Drive | 1 TB SSD |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 590 8G GDDR5 |
| Chipset Brand | AMD |
| Card Description | Dedicated |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Date First Available | May 24, 2025 |
| Brand | STGAubron |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Core i5 |
| CPU Speed | 2.9 GHz |
| Cache Size | 9 MB |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming,Streaming,Video Editing,Studying,Business |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| Series | STGAubron |
| Item model number | ABR1324 |
| Hardware Platform | PC |
| Item Weight | 23 pounds |
| Product Dimensions | 14.6 x 13.8 x 9 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 14.6 x 13.8 x 9 inches |
| Color | White |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 1 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Hard Drive Rotational Speed | 7200 |
| Power Source | AC |
| Item Model Number | 501A008C |
About This Item
- ●PC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 up to 3.9GHz | 32GB Memory | 1TB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit
- ●Gaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 6 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | NVIDIA GeForce RTX 3060 12G GDDR6 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI
- ●Gaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support
- ●This Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on
- ●This high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS
- ●This Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on
- ●This high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS
- ●PC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i5-9400F up to 4.1GHz | 16GB DDR4 Memory | 1TB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit
- ●Gaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 4 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.2 | AMD Radeon RX 590 8G GDDR5 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI
- ●Gaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
This Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on This high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS PC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 up to 3.9GHz | 32GB Memory | 1TB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit Gaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 6 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 | Bluetooth 5.0 | NVIDIA GeForce RTX 3060 12G GDDR6 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI Gaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.