






STGAubron Gaming PC Desktop Computer, Intel Core i7 up to 3.9GHz, Radeon RX 580 8G, 16G RAM, 512G SSD, WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x4, Windows 11 Home
$718.80$840.0014% OFF
In Stock
SKU: C4C8E70A
Color: Black, 16GB DDR3, Retail
Key Features:
STGAubronSTGAubron+35 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Series | STGAubron |
| Model | ABR0122 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Desktop PC |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i7 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Graphics | AMD Radeon RX580 8G |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core i7 4th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i7-4770 |
| Turbo Frequency | 3.90Ghz |
| CPU Socket Type | LGA 1150 |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR5 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR3 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slot Available | 2 |
| SSD | 512GB |
| Optical Drive Type | No |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| RJ45 | 1 port |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | February 04, 2026 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | C4C8E70A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STGAubron Gaming PC Desktop Computer, Intel Core i7 up to 3.9GHz, Radeon RX 580 8G, 16G RAM, 512G SSD, WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x4, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 14% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.