








STGAubron Gaming PC Desktop, Intel Core i7 8th up to 4.1GHz, Radeon RX 560 4G, 16GB DDR4, 512GB SSD, WiFi 6, BT 5.2, RGB Fan x2, Windows 11 Home
In Stock
SKU: 8CBEB771
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | Towers |
| PC Gaming System | This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 8th Turbo Boost frequency up to 4.1GHz 6-Core 12-Threads| 16GB DDR4 Memory | 512 GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit |
| Gaming Desktop Connectivity | This gaming pc comes with RGB Fan x 2 | 1x RJ-45 | Wi-Fi 6| Bluetooth 5.2 | AMD Radeon RX 560 4G GDDR5 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI |
| Gaming Computer Special Feature | This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming,Streaming,Video Editing,Studying,Business |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Additional Features | RGB Lighting |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | Bluetooth, DisplayPort, HDMI, USB |
| Item Dimensions | 37.1 x 35.1 x 22.9 Centimetres |
| Security Features | Windows 11 Home security features |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort, DVI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | I7 8th/RX 560 |
| Cooling Method | RGB Fan |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Game Controller, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Smartphone, Speaker |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American), Type B - 3 pin (North American) |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 Pixels |
| Display Type | LED/LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Brand | STGAubron |
| Model Number | ABR1824 |
| Model Name | ABR1824 |
| Built-In Media | RGB Gaming Mouse, RGB Gaming Keyboard |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2024 |
| CPU Model Number | 8750H |
| Video Processor | AMD |
| Item Type Name | Towers |
| Item height | 9 inches |
| Manufacturer | STGAubron |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | Radeon RX 560 4G |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Processor Socket | FCBGA1440 |
| Processor Count | 6 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Item Model Number | 8CBEB771 |
About This Item
- βPC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 8th Turbo Boost frequency up to 4.1GHz 6-Core 12-Threads| 16GB DDR4 Memory | 512 GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit
- βGaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 2 | 1x RJ-45 | Wi-Fi 6| Bluetooth 5.2 | AMD Radeon RX 560 4G GDDR5 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI
- βGaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support
- βThis Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on
- βThis high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
This Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading and so on This high-performance Gaming Computer Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS PC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 8th Turbo Boost frequency up to 4.1GHz 6-Core 12-Threads| 16GB DDR4 Memory | 512 GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit Gaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with RGB Fan x 2 | 1x RJ-45 | Wi-Fi 6| Bluetooth 5.2 | AMD Radeon RX 560 4G GDDR5 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI Gaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Free lifetime tech support
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.