








STGAubron Gaming PC Desktop, Intel Core i7 up to 3.9G, Radeon RX 580 8G, 16GB RAM, 512GB SSD, WiFi 6, BT 5.0, RGB Fan x 4, Windows 11 Home
In Stock
SKU: 86191564
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | Towers |
| PC Gaming System | This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 4th up to 3.9GHz | 16GB Memory | 512GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit |
| Gaming Desktop Connectivity | This gaming pc comes with 2x USB 3.0 | 4x USB 2.0 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.0 | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI |
| Gaming Computer Special Feature | This gaming pc equips with RGB Case Lighting | RGB Fan x 4 | RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Complimentary Lifetime Tech Support |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Gaming, Streamig, Video Editing, Business |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Color | Black |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DVI, DisplayPort, HDMI |
| Item Dimensions | 14.96 x 7.87 x 17.52 inches |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, DVI |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | I7/RX 580 |
| Cooling Method | RGB Fan |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| RAM Type | DIMM |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Socket | LGA 1155 |
| Processor Count | 1 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | RGB Keyboard |
| Brand | STGAubron |
| Model Number | ABR0122 |
| Model Name | ABR0122 |
| Built-In Media | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5, RGB Keyboard & Mouse, STGAubron Gaming PC Desktop Tower |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Core i7 4th |
| Video Processor | AMD |
| Manufacturer | STGAubron |
| Warranty Description | 1 Year |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 580 8G |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Display Resolution Maximum | 3840 Pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 4K |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Brand | STGAubron |
| Date First Available | April 17, 2023 |
| Item Model Number | 86191564 |
About This Item
- βPC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 4th up to 3.9GHz | 16GB Memory | 512GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit
- βGaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with 2x USB 3.0 | 4x USB 2.0 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.0 | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI
- βGaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Case Lighting | RGB Fan x 4 | RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Complimentary Lifetime Tech Support
- βThis Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, home, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading, and so on
- βThis high-performance Gaming PC Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS
- βGaming desktop PC computer with Intel Core i7 up to 3.9G, GeForce GTX 1660 Ti 6G, 16GB RAM, 512GB SSD
- βGeForce GTX 1660 Ti 6G memory for smooth gaming performance
- βIncludes RGB keyboard and RGB mouse for an immersive gaming experience
- β24-inch 1920x1080 resolution full HD LED monitor and sRGB color gamut with HDMI cable included for crisp and clear visuals
- βPerfect for gamers and professionals looking for a high-performance desktop and monitor bundle
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
This Gaming PC Desktop is well-suited for a variety of tasks including gaming, study, home, business, photo and video editing, streaming, day trading, crypto trading, and so on This high-performance Gaming PC Desktop is capable of running a wide range of popular PC games for pc gamer, including Fortnite, Call of Duty Warzone, Escape from Tarkov, GTA V, World of Warcraft, LOL, Valorant, Apex Legends, Roblox, Overwatch, CSGO, Battlefield V, Minecraft, Elden Ring, Rocket League, The Division 2, and Hogwarts Legacy with 60+ FPS PC Gaming System: This gaming computer desktop is loaded with Intel Core i7 4th up to 3.9GHz | 16GB Memory | 512GB Solid State Drive | Genuine Windows 11 Home 64-bit Gaming Desktop Connectivity: This gaming pc comes with 2x USB 3.0 | 4x USB 2.0 | 1x RJ-45 | 1x Serial | Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.0 | AMD Radeon RX 580 8G GDDR5 Video Card | 1x HDMI | 1x DisplayPort | 1x DVI Gaming Computer Special Feature: This gaming pc equips with RGB Case Lighting | RGB Fan x 4 | RGB Gaming Mouse & Keyboard | 1 Year parts & labor | Complimentary Lifetime Tech Support
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.