






STGAubron Prebuilt Gaming PC Desktop, Radeon RX 550 4G GDDR5 Graphics, Intel Core i5 up to 3.7GHz, 16G RAM, 512G SSD, WiFi 6, BT 5.2, RGB Fan x2,
In Stock
SKU: 320E75E2
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STGAubron |
| Department | STGAubron |
| Brand | STGAubron |
| Series | STGAubron |
| Model | ABR1222 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Desktop PC |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Storage | 512G SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX550 4G |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core i5 4th Gen |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i5-4570 |
| Turbo Frequency | 3.70Ghz |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 550 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR5 |
| Graphics Interface | PCI Express x16 |
| Memory Capacity | 16GB DDR3 |
| Memory Slot Total | 2 |
| Memory Slot Available | 2 |
| SSD | 512GB |
| Optical Drive Type | No |
| Mouse Type | USB Mouse |
| Keyboard Type | USB Keyboard |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | August 28, 2025 |
| Item Model Number | 320E75E2 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Gaming PC with Powerful processing and drive options Select from powerful Intel Quad Core i5 3.3GHz up to 3.7GHz and integrated Intel HD UMA graphics along with other configurable options that let businesses configure the right STGAubron Gaming Desktop for each users needs. Dual-disk combination meets both performance and storage requirements Come with 512GB SSD for your rapid speed supports faster Boot speed and faster storage rates so that you can store more games, photos, music and movies on this STGAubron Gaming PC. Release potential and enjoy creation The chassis is equipped with 3 RGB high-volume fans , and the maximum wind pressure of 2.7mmH20 can effectively reduce the ambient temperature in the chassis, thereby effectively assisting the cooling of the original components such as the CPU and graphics card, Bringing you a better gaming experience with this Gaming PC Desktop.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.