










STORMCRAFT Gaming PC Intel Core Ultra 9 285 NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2 TB NVMe SSD 360mm AIO 850W PSU Windows 11
(8 reviews)
$2,878.80$3,240.0011% OFF
In Stock
SKU: 69BA27E2
Key Features:
#52 in Gaming Desktop PCStormcraft+27 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Best Seller Ranking | #52 in Gaming Desktop PC |
| Brand | Stormcraft |
| Series | FALCON |
| Model | FA28500CC-57TN1 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming, Mainstream |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285 |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000MHz RGB |
| Storage | 2TB PCIe Gen 4.0 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Power Supply | 850W Gold + |
| Cooling System | 360mm AIO Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | B860 VC Wi-Fi CEC |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285 |
| L2 Cache Per CPU | 40 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | December 22, 2025 |
| Item Model Number | 69BA27E2 |
Customer Reviews (8)
4.8
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STORMCRAFT Gaming PC Intel Core Ultra 9 285 NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti β AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2 TB NVMe SSD 360mm AIO 850W PSU Windows 11 Home β AI FA28500CC-57TN1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.