










STORMCRAFT Gaming PC PHANTOM INTEL Core Ultra 7 265F NVIDIA RTX 5080 - AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2TB NVMe SSD 360mm AIO 850W PSU Windows 11
In Stock
SKU: 961A972A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Best Seller Ranking | #15 in Gaming Desktop PC |
| Brand | Stormcraft |
| Model | PHANTOM |
| Part Number | PH265F0CC-580N1 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 RGB |
| Storage | 2TB Gen 4.0 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Power Supply | 850W Gold + |
| Cooling System | 360mm AIO Liquid, 9 ARGB fans |
| Keyboard | Mechanical Keyboard |
| Mouse | Mechanical Gaming mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B860 |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265F |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | November 07, 2025 |
| Item Model Number | 961A972A |
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Premium Components Components from Intel, AMD, NVIDIA, ASUS, GIGABYTE, MSI, ASRock, XPG, GAMDIAS Built Like It's Our Own Hand-built, tuned, and stress-tested for unmatched performance and reliability. With a 3-year labor, 2-year parts, and lifetime technical service. Professional Customer Care CS Tel: 949 226 8899 Work Hours: Monday-Friday, 8:30 AM - 5:30 PM (Pacific Time) Designed & Built in California All STORMCRAFT PCs are backed by U.S.-based technicians who understand the needs of serious gamers.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.