







STORMCRAFT Gaming PC SIRIUS AMD Ryzen 7 7700 AMD Radeon RX 9060 XT 16GB - AI Powered 32GB (16Gx2) DDR5 RGB 6000MHz 2TB NVMe SSD 650W PSU Windows 11
(2 reviews)
$1,918.80$2,160.0011% OFF
In Stock
SKU: C3620211
Key Features:
StormcraftSIRIUS+37 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Brand | Stormcraft |
| Series | SIRIUS |
| Model | SI77000CC-96BN1 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Processor | AMD Ryzen 7 7700 |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 MHz RGB (16GBx2) |
| Storage | 2 TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB |
| Power Supply | 650W 80+ Gold |
| Case | SIRIUS |
| Cooling System | CPU COOLER: Tower Cooler CASE FANS: System Fans |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| Motherboard Name | Prime B650M-A AX6 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7700 |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| GPU Memory | 16 GB |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 1TB NVMe Gen 4 |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| First Listed on Newegg | July 17, 2025 |
| Item Model Number | C3620211 |
Customer Reviews (2)
4.5
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STORMCRAFT Gaming PC SIRIUS AMD Ryzen 7 7700 AMD Radeon RX 9060 XT 16GB β AI Powered 32GB (16Gx2) DDR5 RGB 6000MHz 2TB NVMe SSD 650W PSU Windows 11 Home β SI77000CC-96BN1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 2 reviews confirm quality.
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.