







STORMCRAFT Gaming PC SIRIUS Intel Core i5-14400F Intel Arc B570 10GB OC ASROCK β AI Powered 16GB DDR4 RGB 3200MHz 1TB NVMe SSD 650W PSU Windows 11
(5 reviews)
$1,078.80$1,320.0018% OFF
In Stock
SKU: 557800E3
Key Features:
StormcraftSIRIUS+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Brand | Stormcraft |
| Series | SIRIUS |
| Model | SI1440FBB-B57N1 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR4 3200MHz RGB |
| Storage | 1TB NVMe Gen 4.0 SSD |
| Graphics | Intel Arc B570 10GB |
| Power Supply | 650W Gold plus |
| Cooling System | Tower Cooling |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | B760M-C |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel Arc B570 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | January 28, 2026 |
| Item Model Number | 557800E3 |
Customer Reviews (5)
4.6
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STORMCRAFT Gaming PC SIRIUS Intel Core i5-14400F Intel Arc B570 10GB OC ASROCK β AI Powered 16GB DDR4 RGB 3200MHz 1TB NVMe SSD 650W PSU Windows 11 Home SI1440FBB-B57N1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 18% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.