







STORMCRAFT Gaming PC SIRIUS Intel Core i5-14400F Intel Arc B580 12GB OC ASROCK β AI Powered 32GB (16Gx2) DDR5 RGB 6000MHz 1TB NVMe SSD 650W PSU
(8 reviews)
$1,522.80$1,920.0021% OFF
In Stock
SKU: C51D6512
Key Features:
StormcraftSI1440FCB-B58N1+37 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Brand | Stormcraft |
| Model | SI1440FCB-B58N1 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 MHz RGB (16 GB x 2) |
| Storage | 1 TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | Intel ARC B580 |
| Power Supply | 650W 80+ Gold |
| Case | Sirius |
| Cooling System | Tower Fan, System Fans |
| Keyboard | Yes |
| Mouse | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | B760M D5 Wi-Fi CEC |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel Arc B580 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 1 TB NVMe Gen 4 |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| First Listed on Newegg | February 28, 2025 |
| Item Model Number | C51D6512 |
Customer Reviews (8)
4.9
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 21% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.