







STORMCRAFT Gaming PC SIRIUS Intel Core i5-14400F NVIDIA GeForce RTX 5070- AI Powered 32GB (16Gx2) DDR5 RGB 6000MHz 2TB NVMe SSD 650W PSU Windows 11
(8 reviews)
$1,918.80
In Stock
SKU: 9754EFFE
Key Features:
StormcraftSI1440FCC-570N1+38 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Brand | Stormcraft |
| Model | SI1440FCC-570N1 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 MHz RGB (16 GB x 2) |
| Storage | 2 TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 12G |
| Power Supply | 650W 80+ Gold |
| Case | Sirius |
| Cooling System | SC Tower Fan, System Fans |
| Keyboard | Yes |
| Mouse | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | B760M D5 Wi-Fi CEC |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2 TB NVMe Gen 4 |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| First Listed on Newegg | March 27, 2025 |
| Item Model Number | 9754EFFE |
Customer Reviews (8)
4.8
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STORMCRAFT Gaming PC SIRIUS Intel Core i5-14400F NVIDIA GeForce RTX 5070- AI Powered 32GB (16Gx2) DDR5 RGB 6000MHz 2TB NVMe SSD 650W PSU Windows 11 Home β SI1440FCC-570N1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.