








STORMCRAFT Gaming PC SKYHAWK PRO AMD Ryzen 7 7800X3D Radeon RX 9070 XT 16GB β AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2TB NVMe SSD 360mm AIO 850W Gold PSU
(2 reviews)
$2,518.80$3,120.0019% OFF
In Stock
SKU: 0C0F4E5D
Key Features:
#82 in Gaming Desktop PCStormcraft+38 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Best Seller Ranking | #82 in Gaming Desktop PC |
| Brand | Stormcraft |
| Series | SKYHAWK PRO |
| Model | SP780XDCC-97BN1 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 MHz RGB (16GB x 2) |
| Storage | 2TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | ASROCK Radeon RX 9070 XT Steel Legend 16GB |
| Power Supply | 850W 80+ Gold |
| Case | Skyhawk Pro |
| Cooling System | CPU COOLER: 360mm AIOCASE FANS: ARGB Fans |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| Motherboard Name | PRO B850 VC Wi-Fi CEC |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| GPU Memory | 16 GB |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| First Listed on Newegg | August 11, 2025 |
| Item Model Number | 0C0F4E5D |
Customer Reviews (2)
5.0
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STORMCRAFT Gaming PC SKYHAWK PRO AMD Ryzen 7 7800X3D Radeon RX 9070 XT 16GB β AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2TB NVMe SSD 360mm AIO 850W Gold PSU Windows 11 Home β SP780XDCC-97BN1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 2 reviews confirm quality.
- βCurrently 19% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.