









STORMCRAFT Gaming PC SKYHAWK PRO Intel Core i7-14700F NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti β AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2TB NVMe SSD 360mm AIO 850W PSU
(8 reviews)
$2,638.80$3,120.0015% OFF
In Stock
SKU: BC1FE9D5
Key Features:
StormcraftSKYHAWK PRO+32 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | STORMCRAFT |
| Department | STORMCRAFT |
| Brand | Stormcraft |
| Model | SKYHAWK PRO |
| Part Number | SP1470FCC-57TN1 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 MHz RGB (16GB x 2) |
| Storage | 2TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB 3X |
| Power Supply | 850W 80+ Gold |
| Case | Skyhawk Pro |
| Cooling System | CPU COOLER: 360mm AIOCASE FANS: ARGB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | PRO B760-VC Wi-Fi 7 CEC |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | August 19, 2025 |
| Item Model Number | BC1FE9D5 |
Customer Reviews (8)
4.8
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
STORMCRAFT Gaming PC SKYHAWK PRO Intel Core i7-14700F NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti β AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2TB NVMe SSD 360mm AIO 850W PSU Windows 11 Home β SP147KFCC-57TN1
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 15% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.