









SunFounder Raspberry Pi Pico 2 W Ultimate Starter Kit with 110+Video Courses Online Tutorials, 96 Projects (16 IoT Projects), MicroPython, C++ (Compatible with Arduino IDE)
In Stock
SKU: F8A69C00
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | SUNFOUNDER |
| Department | 2K Monitors |
| Raspberry Pi Pico 2 W Starter Kit for Beginners | The Kit offers a rich learning experience for beginners aged 8+. With 450+ components (Included Pico 2 W pre-soldered board), 96 projects(16 IoT Projects), and 110+ expert-led video lessons, this kit makes learning microcontroller programming and IoT engaging and accessible |
| Expert-Guided Video Lessons | With 110+ video lessons by renowned educator Paul McWhorter, this kit makes learning Pico 2 W programming easy and fun for beginners, whether you’re a student, teacher, or engineer |
| Wide Range of Hardware | The kit includes a diverse array of components like sensors, actuators, LEDs, LCDs, and more, enabling you to experiment and create a variety of projects with the Raspberry Pi Pico 2 W |
| Supports two Languages | The kit offers versatility with support for two programming languages - MicroPython, C/C++, providing a diverse programming learning experience |
| Dedicated Support | Benefit from our ongoing assistance, including a community forum and timely technical help for a seamless learning experience |
| CPU Model | ARMv7 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Operating System | Linux |
| Processor Brand | ARM |
| Compatible Devices | Sensors, Actuators, LEDs, LCDs, Arduino-compatible devices |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Processor Count | 1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Brand | SUNFOUNDER |
| Model Name | Raspberry Pi Pico 2 W |
| Built-In Media | Pico 2 W, I2C LCD 1602, 9G Servo, Ultrasonic Module, MFRC522 RFID Module, MPU6050 Module, Breadboard, Li-Po Charger, Pump, Motor etc. |
| Manufacturer | sunfounder |
| Processor | arm_v7 |
| RAM | 2 GB LPDDR4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Brand | SunFounder |
| Model Name | Raspberry Pi Pico 2 W |
| CPU Model | ARMv7 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Series | Raspberry Pi Pico 2 W |
| Item model number | pico 2 w kit |
| Operating System | Linux |
| Item Weight | 1.74 pounds |
| Package Dimensions | 9.69 x 6.65 x 2.76 inches |
| Processor Brand | ARM |
| Number of Processors | 1 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Batteries | AA batteries required. (included) |
| Manufacturer | SunFounder |
| Date First Available | February 26, 2025 |
| Item Model Number | F8A69C00 |
About This Item
- ●Raspberry Pi Pico 2 W Starter Kit for Beginners: The Kit offers a rich learning experience for beginners aged 8+. With 450+ components (Included Pico 2 W pre-soldered board), 96 projects(16 IoT Projects), and 110+ expert-led video lessons, this kit makes learning microcontroller programming and IoT engaging and accessible
- ●Expert-Guided Video Lessons: With 110+ video lessons by renowned educator Paul McWhorter, this kit makes learning Pico 2 W programming easy and fun for beginners, whether you’re a student, teacher, or engineer
- ●Wide Range of Hardware: The kit includes a diverse array of components like sensors, actuators, LEDs, LCDs, and more, enabling you to experiment and create a variety of projects with the Raspberry Pi Pico 2 W
- ●Supports two Languages: The kit offers versatility with support for two programming languages - MicroPython, C/C++, providing a diverse programming learning experience
- ●Dedicated Support: Benefit from our ongoing assistance, including a community forum and timely technical help for a seamless learning experience
- ●Raspberry Pi Pico 2 W Starter Kit for Beginners: The Kit offers a rich learning experience for beginners aged 8+. With 450+ components (Included Pico 2 W pre-soldered board), 96 projects(16 IoT Projects), and 110+ expert-led video lessons, this kit makes learning microcontroller programming and IoT engaging and accessible
- ●Expert-Guided Video Lessons: With 110+ video lessons by renowned educator Paul McWhorter, this kit makes learning Pico 2 W programming easy and fun for beginners, whether you’re a student, teacher, or engineer
- ●Wide Range of Hardware: The kit includes a diverse array of components like sensors, actuators, LEDs, LCDs, and more, enabling you to experiment and create a variety of projects with the Raspberry Pi Pico 2 W
- ●Supports two Languages: The kit offers versatility with support for two programming languages - MicroPython, C/C++, providing a diverse programming learning experience
- ●Dedicated Support: Benefit from our ongoing assistance, including a community forum and timely technical help for a seamless learning experience
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Raspberry Pi Pico 2 W Starter Kit for Beginners: The Kit offers a rich learning experience for beginners aged 8+. With 450+ components (Included Pico 2 W pre-soldered board), 96 projects(16 IoT Projects), and 110+ expert-led video lessons, this kit makes learning microcontroller programming and IoT engaging and accessible Expert-Guided Video Lessons: With 110+ video lessons by renowned educator Paul McWhorter, this kit makes learning Pico 2 W programming easy and fun for beginners, whether you’re a student, teacher, or engineer Wide Range of Hardware: The kit includes a diverse array of components like sensors, actuators, LEDs, LCDs, and more, enabling you to experiment and create a variety of projects with the Raspberry Pi Pico 2 W Supports two Languages: The kit offers versatility with support for two programming languages - MicroPython, C/C++, providing a diverse programming learning experience Dedicated Support: Benefit from our ongoing assistance, including a community forum and timely technical help for a seamless learning experience
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.9/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.