






Taramps 70a Amp Smart Charger Line Automotive Source
(7 reviews)
$154.70
In Stock
SKU: F4BFFBBE
Key Features:
Battery Powered1300 watts+23 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Taramp's |
| Department | Power Supplies |
| Can be used as | Battery charger, 12.6V, 13.8V or 14.4V adjustable power supply |
| Power Source | Battery Powered |
| Wattage | 1300 watts |
| Battery Capacity | 70 Amp Hours |
| Voltage | 12 Volts |
| Number of Outlets | 1 |
| Input Voltage | 220 Volts (AC) |
| Output Power | 1300 Watts |
| Standby Power Shutoff | 90 |
| Output Voltage | 14.5 Volts (DC) |
| Display Type | Digital |
| Peak Output Power Watts | 1300 |
| Electrical Output Waveform | Modified Sine Wave |
| Item Dimensions L x W x H | 25.6L x 18.2W x 5.2H Centimetres |
| Item Weight | 1.86 Kilograms |
| Colour | Black |
| Brand | Taramp's |
| Antenna Location | Recommended Uses For Product: Power Automotive Accessories And Recharging Batteries In Vehicles. |
| Model Name | SMART70A |
| Built-In Media | Certificate of Warranty |
| Model Number | 901790 |
| Item Type Name | SMART70A |
| Country of Origin | Brazil |
| Item height | 2.05 inches |
| Manufacturer | Taramps Eletronics Ltda |
| Energy Specifications Met | Energy Efficiency, Bivolt Automatic Safety Standard |
| Product Dimensions | 10.08 x 7.17 x 2.05 inches |
| Item Weight | 4.09 pounds |
| Item model number | 901790 |
| Date First Available | October 19, 2022 |
| Manufacturer | Taramps Eletronics Ltda |
| Brand | Taramp's |
| Recommended Uses For Product | Recommended Uses For Product: Power Automotive Accessories And Recharging Batteries In Vehicles. |
| Power Source | AC |
| Wattage | 1300 watts |
| Battery Capacity | 70 Amp Hours |
| Item Model Number | F4BFFBBE |
About This Item
- βCan be used as: Battery charger, 12.6V, 13.8V or 14.4V adjustable power supply
- βDeveloped with the highest technology
- βWith Automatic Bivolt Power
- βAutomatic Bivolt Power (127/220VAC)
- βDelivers up to 90 Dynamic Amps at 14.4V.
- βAdjusts Automatically, promoting optimization in battery recharge.
- βDisplay with voltmeter and ammeter, which allows you to monitor the situation in real time and operation.
- βAutomatic detection of the characteristics of the connected charge at its output. If you have batteries, the source analyzes the characteristics and conditions of the batteries and recharges for the best performance.
- βSilent Source: Features 2 Smart Coolers that only operate when needed.
- βIdentifies the capacity ("size") of the battery and its charge level, intelligently adjusting the voltage and current level required at that time. This ensures effective recharge and prevents damage to the battery.
- βCan be used for: Assist in Sound Systems, Bob, and Battery Charger.
- βWidth 7.25" x Height 2" x Depth 10.1"
Customer Reviews (7)
4.4
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Developed with the highest technology Can be used as: Battery charger, 12.6V, 13.8V or 14.4V adjustable power supply With Automatic Bivolt Power
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 7 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.