










Tatybo Gaming Headset for Ps4 Ps5 Xbox One Switch PC with Noise Canceling Mic, Deep Bass Stereo Sound (Black Red)
In Stock
SKU: 4A672349
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Tatybo |
| Department | Gaming Headsets |
| Connectivity technology | wired |
| Brand Name | Tatybo |
| Model Number | YZ-US-GM-1R |
| Model Name | YZ-US-GM1R |
| Built-In Media | 1.5m USB extension cable, 3.5mm Jack cable 1-to-2, Gaming Headset, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 724781901072 |
| Manufacturer | Tatybo |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | around ear |
| Item Weight | 8 Ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Microphone Included |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | PS4, PS5, Xbox One, PC, Laptop, Gaming Devices with 3.5mm jack, 1st Gen Xbox One Controller with extra Microsoft adapter |
| Cable Features | Retractable |
| Carrying Case Material | Nylon or a similar material |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wireless |
| Color | Black/Red |
| Theme | Video Game |
| Control Method | Touch |
| Item Model Number | 4A672349 |
About This Item
- ●Connectivity technology: wired
- ●CLEAR & POWERFUL SOUND:With high precision 50mm magnetic neodymium drivers, Create an immersive gaming experience with stereo surround sound in the game for incredibly realistic sound. Easy identification of enemy positions, detecting shooting, roars, and footsteps faster than the enemy, giving you heightened senses during your game
- ●ULTRA-LIGHT COMFORT:Breathability and high elasticity memory foam with plus protein leather provide exceptional comfort. Ultra-light at just 0.5lb, means that you may forget that you are even wearing a headset. Adjustable headbands can decrease the pressure ideal for long sessions, and suitable for a range of player ages
- ●ONE HEADSET to PLAY ALL:Our gaming headset's 3.5mm connection works seamlessly with consoles and PC, works with Ps4 Ps5 Xbox One PC laptop Switch Mac mobile phone. The USB is only to power the led light. 1st Gen Xbox One controller needs an extra Microsoft adapter, not included
- ●NOISE CANCELLING MICROPHONE:Upgraded Noise-canceling microphone picks up every detail with great sensitivity, transmits high-quality communication while you are gaming or chatting, your teammates will always hear you loud and clear
- ●DURABLE GAMING HEADSET:Our gaming headset is built to last, flexible, upgraded cord with a strong braided design and would survive drops due to the robust aluminum frame of the headband. Provides a longer service life and is not easily worn out
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CLEAR & POWERFUL SOUND:With high precision 50mm magnetic neodymium drivers, Create an immersive gaming experience with stereo surround sound in the game for incredibly realistic sound. Easy identification of enemy positions, detecting shooting, roars, and footsteps faster than the enemy, giving you heightened senses during your game ULTRA-LIGHT COMFORT:Breathability and high elasticity memory foam with plus protein leather provide exceptional comfort. Ultra-light at just 0.5lb, means that you may forget that you are even wearing a headset. Adjustable headbands can decrease the pressure ideal for long sessions, and suitable for a range of player ages ONE HEADSET to PLAY ALL:Our gaming headset's 3.5mm connection works seamlessly with consoles and PC, works with Ps4 Ps5 Xbox One PC laptop Switch Mac mobile phone. The USB is only to power the led light. 1st Gen Xbox One controller needs an extra Microsoft adapter, not included NOISE CANCELLING MICROPHONE:Upgraded Noise-canceling microphone picks up every detail with great sensitivity, transmits high-quality communication while you are gaming or chatting, your teammates will always hear you loud and clear DURABLE GAMING HEADSET:Our gaming headset is built to last, flexible, upgraded cord with a strong braided design and would survive drops due to the robust aluminum frame of the headband. Provides a longer service life and is not easily worn out Connectivity technology: wired
Our Take
Whether you're a casual or competitive gamer, choosing the right Tatybo gaming gear makes a real difference. Vivabay evaluates gaming products based on frame rates, response times, build quality, and ergonomic comfort — the factors that affect your gameplay.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 30% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.