










TECJOE 2 Pack LCD Writing Tablet, 10 Inch Colorful Doodle Board for Kids, Electronic Drawing Tablet Drawing Pads,Kids Travel Games Activity for Learning,Gifts for 3β6-Year-Old...
In Stock
SKU: 4CBE2CA8
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | TECJOE |
| Department | EWriters |
| Unleash Your Child's Imagination | 10 inches of space on the LCD writing tablet are available for children to write and draw, which helps to unlock their imagination. The doodle board's eye-protecting bright screen offers a greater painting experience while preventing long-term use eye damage in children. |
| Easy to Use | The writing tablet doodle board generates lines in the same way that writing and drawing on paper do, with varying thicknesses depending on how hard you press with a stylus, nails, or other hard object. By pressing the erase button, you can quickly clear the screen's contents, making it more convenient to use. To save the content, use the lock key on the doodle board. |
| Quality Material | Drawing tablets for kids are composed of sturdy plastic and include corners that are shock- and fall-resistant, so parents don't have to worry about their children dropping them. The sketching tablet weighs only 320 grams, making it lightweight and portable for use in travel, school, and handbags. |
| Educational and Learning Toys For Kids | Kids' LCD writing tablet can be used as a doodle board, drawing tablet, writing board, kid's drawing pad, toddler drawing board, graphic tablet, educational toys, toddler female toys, and baby girl gifts. |
| Great Gift Idea | The multi-purpose LCD writing tablet is a fantastic gift option for children of all ages. It is a possible educational toy for young children. For long drives and road trips, it can serve as a travel toy. A gift selected by the parent for children aged 3β8 years old for Valentine's Day, Back to School, Homeschool, Birthday, Easter, Children's Day, Thanksgiving Day, Christmas, and other special occasions! |
| Connectivity Technology | Offline |
| Operating System | Windows |
| Additional Features | Portable |
| Specific Uses For Product | children's entertainment, education, travel activities, artistic expression |
| Display Type | LCD |
| Compatible Devices | iPad Pro |
| Native Resolution | 1024x600 |
| Screen Size | 10 Inches |
| Item Weight | 271.5 Grams |
| Active Surface Area | 42.1875 square inches |
| Item Dimensions L x W | 25.4L x 15.7W Centimetres |
| Colour | Dark Blue, Yellow |
| Brand | TECJOE |
| Model Name | H10A |
| Built-In Media | Stylus |
| Target Audience | Student, Teacher |
| Model Number | H10A |
| Manufacturer | TECJOE |
| Item height | 0.4 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | Shenzhen Be Real Technology Co., Ltd 202 Room, Xingyuan Science and Technology Park, Guxing Community, Xixiang Sub-District, Baoan District, Shenzhen City, Guangdong Province, China |
| Item Model Number | 4CBE2CA8 |
About This Item
- βUnleash Your Child's Imagination: 10 inches of space on the LCD writing tablet are available for children to write and draw, which helps to unlock their imagination. The doodle board's eye-protecting bright screen offers a greater painting experience while preventing long-term use eye damage in children.
- βEasy to Use: The writing tablet doodle board generates lines in the same way that writing and drawing on paper do, with varying thicknesses depending on how hard you press with a stylus, nails, or other hard object. By pressing the erase button, you can quickly clear the screen's contents, making it more convenient to use. To save the content, use the lock key on the doodle board.
- βQuality Material: Drawing tablets for kids are composed of sturdy plastic and include corners that are shock- and fall-resistant, so parents don't have to worry about their children dropping them. The sketching tablet weighs only 320 grams, making it lightweight and portable for use in travel, school, and handbags.
- βEducational and Learning Toys For Kids: Kids' LCD writing tablet can be used as a doodle board, drawing tablet, writing board, kid's drawing pad, toddler drawing board, graphic tablet, educational toys, toddler female toys, and baby girl gifts.
- βGreat Gift Idea: The multi-purpose LCD writing tablet is a fantastic gift option for children of all ages. It is a possible educational toy for young children. For long drives and road trips, it can serve as a travel toy. A gift selected by the parent for children aged 3β8 years old for Valentine's Day, Back to School, Homeschool, Birthday, Easter, Children's Day, Thanksgiving Day, Christmas, and other special occasions!
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Unleash Your Child's Imagination: 10 inches of space on the LCD writing tablet are available for children to write and draw, which helps to unlock their imagination. The doodle board's eye-protecting bright screen offers a greater painting experience while preventing long-term use eye damage in children. Easy to Use: The writing tablet doodle board generates lines in the same way that writing and drawing on paper do, with varying thicknesses depending on how hard you press with a stylus, nails, or other hard object. By pressing the erase button, you can quickly clear the screen's contents, making it more convenient to use. To save the content, use the lock key on the doodle board. Quality Material: Drawing tablets for kids are composed of sturdy plastic and include corners that are shock- and fall-resistant, so parents don't have to worry about their children dropping them. The sketching tablet weighs only 320 grams, making it lightweight and portable for use in travel, school, and handbags. Educational and Learning Toys For Kids: Kids' LCD writing tablet can be used as a doodle board, drawing tablet, writing board, kid's drawing pad, toddler drawing board, graphic tablet, educational toys, toddler female toys, and baby girl gifts. Great Gift Idea: The multi-purpose LCD writing tablet is a fantastic gift option for children of all ages. It is a possible educational toy for young children. For long drives and road trips, it can serve as a travel toy. A gift selected by the parent for children aged 3β8 years old for Valentine's Day, Back to School, Homeschool, Birthday, Easter, Children's Day, Thanksgiving Day, Christmas, and other special occasions!
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 45% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.