







Thermaltake Gaming Desktop PC NE 9897X-V380S AMD Ryzen 7 9800X3D 32GB DDR5 2TB SSD AMD Radeon RX 9070 XT
(5 reviews)
$2,758.80$3,000.008% OFF
In Stock
SKU: C17939F4
Key Features:
ThermaltakeNE 9897X-V380S+25 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | NE 9897X-V380S |
| Part Number | N38S-B850-97X-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 |
| Storage | 2 TB |
| Graphics | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Power Supply | 850W |
| Case | V380 White |
| Cooling System | 360 AIO |
| Chipset | AMD B850 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 2TB |
| First Listed on Newegg | January 20, 2026 |
| Item Model Number | C17939F4 |
Customer Reviews (5)
4.8
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake Gaming Desktop PC NE 9897X-V380S AMD Ryzen 7 9800X3D 32GB DDR5 2TB SSD AMD Radeon RX 9070 XT
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.