







Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1260T-V170B Intel Core i5-12600KF 16GB DDR4 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti
(5 reviews)
$1,438.80
In Stock
SKU: A9A82D63
Key Features:
ThermaltakeNE i1260T-V170B+25 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | NE i1260T-V170B |
| Part Number | N17B-B76R-56T-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5-12600KF |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB |
| Power Supply | 650W |
| Case | V170 Black |
| Cooling System | Air Cooling |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i5 12th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-12600KF |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | January 30, 2026 |
| Item Model Number | A9A82D63 |
Customer Reviews (5)
4.8
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1260T-V170B Intel Core i5-12600KF 16GB DDR4 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.