







Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1460TG-V170B Intel Core i5-14600K 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti
$1,618.80
In Stock
SKU: E91D02D9
Key Features:
ThermaltakeNE i1460TG-V170B+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | NE i1460TG-V170B |
| Part Number | N17B-B760-5TG-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5-14600K |
| Processor Main Features | 64 bit 14-Core Processor |
| Cache Per Processor | 24 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 |
| Storage | 1 TB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB |
| Power Supply | 650W |
| Case | V170 Black |
| Cooling System | 240 AIO |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14600K |
| L2 Cache Per CPU | 20 MB |
| L3 Cache Per CPU | 24 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 14-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | February 05, 2026 |
| Item Model Number | E91D02D9 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1460TG-V170B Intel Core i5-14600K 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.