







Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1460TGS-V170S Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti
(5 reviews)
$1,618.80
In Stock
SKU: BA3FEFD5
Key Features:
ThermaltakeNE i1460TGS-V170S+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | NE i1460TGS-V170S |
| Part Number | N17S-B760-5TG-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 |
| Storage | 1 TB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB |
| Power Supply | 650W |
| Case | V170 White |
| Cooling System | Air Cooling |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | January 30, 2026 |
| Item Model Number | BA3FEFD5 |
Customer Reviews (5)
4.8
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1460TGS-V170S Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.