







Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1470TS-V380S Intel Core i9-14900KF 32GB DDR5 2TB SSD GeForce RTX 5070 Ti
$2,758.80
In Stock
SKU: EB1C2E75
Key Features:
ThermaltakeNE i1470TS-V380S+25 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | NE i1470TS-V380S |
| Part Number | N38S-Z790-57T-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i9-14900KF |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 |
| Storage | 2 TB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Power Supply | 850W |
| Case | V380 White |
| Cooling System | 360 AIO |
| Chipset | Intel Z790 |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-14900KF |
| L2 Cache Per CPU | 32 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 2TB |
| First Listed on Newegg | February 05, 2026 |
| Item Model Number | EB1C2E75 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake Gaming Desktop PC NE i1470TS-V380S Intel Core i9-14900KF 32GB DDR5 2TB SSD GeForce RTX 5070 Ti
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.