










Thermaltake Gaming Desktop PC V27S-B650-97X-LCS AMD Ryzen 7 7800X3D 32GB DDR5 1TB SSD AMD Radeon RX 9070 XT Windows 11 Home
$2,518.80
In Stock
SKU: 1985EB25
Key Features:
ThermaltakeV27S-B650-97X-LCS+35 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | V27S-B650-97X-LCS |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 5600 |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 9070 XT 16GB |
| Power Supply | 850W |
| Cooling System | Thermaltake 240mm ARGB AIO |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| GPU Memory | 16 GB |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| First Listed on Newegg | July 17, 2025 |
| Item Model Number | 1985EB25 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake Gaming Desktop PC V27S-B650-97X-LCS AMD Ryzen 7 7800X3D 32GB DDR5 1TB SSD AMD Radeon RX 9070 XT Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.