








Thermaltake Glacier S3WT-B550-G36-LCS AMD Ryzen 5 5600X No Screen Gaming Desktop
In Stock
SKU: 722190AE
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Series | Glacier |
| Model | S3WT-B550-G36-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core 12-Thread Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 3600 MHz RGB (8 GB x 2) |
| Storage | 1 TB NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB (Brand May Vary) |
| Power Supply | 600W |
| Cooling System | CPU Cooler: 240mm ARGB AIO |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit🙋♀️Microsoft Windows 11 Pro Upgrade👉Check ABS/Helix computers with Windows 11👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| Chipset | AMD B550 (ATX) |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5600X |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core 12-Thread rocessor |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3600 |
| Memory Spec | 8 GB x 2 |
| SSD | 1 TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions H x W x D | 20.00" x 9.05" x 19.40" |
| Weight | 44.00 lbs. |
| First Listed on Newegg | November 13, 2024 |
| Item Model Number | 722190AE |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Glacier 360 Dive into the depths of cooling with the Glacier 360 by LCGS. Utilizing a TT ARGB closed loop liquid cooler paired with TT ARGB fans the Glacier 360 keeps the AMD Ryzen 5 5600X frosty for those extended play sessions. Experience the ultimate performance delivered by an NVIDIA GeForce RTX 3060 to push graphics and framerates to the limit. Leave SATA SSD performance behind with NVMe M.2 speeds and 1TB of capacity. RTX On Experience Ray Tracing and DLSS with the NVIDIA GeForce RTX 3060. Sporting a host of new features and the all new NVIDIA Ampere architecture built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. Sync up Stay Cool At the heart of the Glacier you will find a 6-core 12 thread AMD Ryzen 5 5600X and keeping that unit cool you will find a TT ARGB 240mm closed loop liquid cooler. Supporting the cooler are TT 120mm ARGB fans, these have excellent cooling performance and great led coverage. All of this preset for for motherboard lighting control so everything stays in sync. Stand out with Snow Edition Built up inside an S300 Snow Edition chassis the Glacier 360 has great viewing angles of the components inside, highlighted by vertical graphics card mounting and side wall mounting for radiators. Back that up with a clean minimalist design on the outside we think this was the perfect match up.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.