







Thermaltake LCGS NE i1460-V170B Intel Core i5-14600K Gaming Desktop PC
(5 reviews)
$1,258.80$1,440.0013% OFF
In Stock
SKU: B1261520
Key Features:
ThermaltakeLCGS NE i1460-V170B+35 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | LCGS NE i1460-V170B |
| Part Number | N17B-B760-560-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5-14600K |
| Processor Main Features | 64 bit 14-Core Processor |
| Cache Per Processor | 24 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Storage | 1TB NVMe M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 650W - 80Plus Gold |
| Cooling System | ARGB Tower Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14600K |
| L2 Cache Per CPU | 20 MB |
| L3 Cache Per CPU | 24 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 14-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| SSD | 1TB NVMe |
| Storage Spec | 1TB NVMe M.2 SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 7.1ch HD Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Dimensions H x W x D | 22" x 12" x 22" |
| Weight | 30 lbs. |
| First Listed on Newegg | December 04, 2025 |
| Item Model Number | B1261520 |
Customer Reviews (5)
4.8
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake LCGS NE i1460-V170B Gaming Desktop (Intel Core i5-14600K, ToughRam 16GB DDR5 6000MT/s RGB Memory, NVIDIA GeForce RTX 5060, 1TB NVMe M.2, WiFi, Windows 11) N17B-B760-560-LCS
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.