









Thermaltake LCGS Quartz i350 R4 Gaming Desktop (Intel Core i5-14400F, 3600Mhz 16GB RGB Memory, NVIDIA GeForce RTX 3050, 1TB NVMe M.2)
(4 reviews)
$1,138.80
In Stock
SKU: D5F42A92
Key Features:
ThermaltakeLCGS Quartz i350 R4+34 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Series | LCGS Quartz i350 R4 |
| Model | S2QT-B66R-350-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 18 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 3600 |
| Storage | 1 TB NVMe M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 6 GB GDDR6 |
| Power Supply | 600W - 80Plus Gold |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory | 6 GB GDDR6 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3600 |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Features | 7.1ch HD Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| First Listed on Newegg | August 22, 2024 |
| Item Model Number | D5F42A92 |
Customer Reviews (4)
3.3
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake LCGS Quartz i350 R4 Gaming Desktop (Intel Core i5-14400F, 3600Mhz 16GB RGB Memory, NVIDIA GeForce RTX 3050, 1TB NVMe M.2) is made by Thermaltake, a brand carried and evaluated by Vivabay. Available with free shipping, secure payment, and our 30-day return guarantee.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.