







Thermaltake LCGS Quartz R66 AMD Ryzen 5 5600 Gaming Desktop PC
$1,093.20
In Stock
SKU: C3FD1F59
Key Features:
ThermaltakeLCGS Quartz R66+35 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Brand | Thermaltake |
| Model | LCGS Quartz R66 |
| Part Number | S2QT-B550-R66-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600 |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR4 |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 6600 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 600W 80Plus Gold |
| Cooling System | Thermaltake ARGB Tower Air Cooler |
| Keyboard | Yes |
| Mouse | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B550 |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5600 |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 6600 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 7.1ch HD Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| First Listed on Newegg | July 17, 2025 |
| Item Model Number | C3FD1F59 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake LCGS Quartz R66 Gaming Desktop (AMD Ryzen 5 5600, ToughRam DDR4 3600Mhz 16GB RGB Memory, AMD Radeon RX 6600, 1TB NVMe M.2, Wifi, Windows 11) S2QT-B550-R66-LCS
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.