










Thermaltake LCGS View u2890-380XL Gaming Desktop (Intel® Core™ Ultra 9 285K, ToughRam 32GB DDR5 6400MT/s RGB Memory, NVIDIA® GeForce RTX™ 5090, 2TB NVMe M.2, WiFi, Windows 11)...
(6 reviews)
$6,838.80
In Stock
SKU: C8341DEE
Key Features:
Windows 11Everyday UseGaming+44 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Towers |
| Operating System | Windows 11 |
| Specific Uses For Product | Everyday Use, Gaming |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Color | Black |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | 5090 |
| Cache Memory Installed Size | 32 |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Memory Speed | 6400 MT/s |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Processor Series | Intel Core i9 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Processor Count | 1 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Brand | Thermaltake |
| Model Number | VXLB-Z890-590-LCS |
| Model Name | View u2890-380XL |
| Built-In Media | RGB Lighting |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel® Core™ Ultra 9 285K |
| UPC | 840480300852 |
| Manufacturer | Thermaltake |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Display Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Item Model Number | C8341DEE |
About This Item
- ●Intel Core Ultra 9 285K CPU, Intel Z890 Chipset motherboard, 32GB DDR5 6400MT/s RGB, 2TB NVMe M.2, WiFi, Windows 11
- ●NVIDIA GeForce RTX 5090, Display Port/HDMI
- ●Closed Loop Liquid Cooling with 360mm Radiator
- ●1x Type C USB, 2x USB 3.0, 1x Headphone, 1x Mic
- ●Panoramic Viewing with Front and Side Tempered Glass Panels
Customer Reviews (6)
3.7
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel Core Ultra 9 285K CPU, Intel Z890 Chipset motherboard, 32GB DDR5 6400MT/s RGB, 2TB NVMe M.2, WiFi, Windows 11 NVIDIA GeForce RTX 5090, Display Port/HDMI Closed Loop Liquid Cooling with 360mm Radiator 1x Type C USB, 2x USB 3.0, 1x Headphone, 1x Mic Panoramic Viewing with Front and Side Tempered Glass Panels
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.