







Thermaltake V17S-B550-R66-LCS AMD Ryzen 5 5600 Gaming Desktop PC
(1 reviews)
$922.80
In Stock
SKU: 431A4115
Key Features:
#59 in Gaming Desktop PCThermaltake+36 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Thermaltake |
| Department | Thermaltake |
| Best Seller Ranking | #59 in Gaming Desktop PC |
| Brand | Thermaltake |
| Model | V17S-B550-R66-LCS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600 3.5 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 |
| Storage | 1 TB SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 6600 8 GB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 600W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B550 |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5600 |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 6600 |
| GPU Memory | 8 GB |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Front USB | 2 x USB 3.0 |
| Rear USB | 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 |
| First Listed on Newegg | October 18, 2024 |
| Item Model Number | 431A4115 |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Thermaltake V17S-B550-R66-LCS AMD Ryzen 5 5600 Gaming Desktop PC is made by Thermaltake, a brand carried and evaluated by Vivabay. Available with free shipping, secure payment, and our 30-day return guarantee.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.