









Titanium Cutting Board for Kitchen, Cutting Board Double Sided Food Grade, Pure Titanium/PP, Easy to Clean Large Size 16”×10”
In Stock
SKU: 1D72419A
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Sumzzz |
| Department | Cutting Boards |
| Brand | Sumzzz |
| IncludedComponents | Tray |
| Number of Items | 1 |
| Country of Publication | China |
| Model Number | Titanium-10 |
| Manufacturer | Sumzzz |
| Manufacture Year | 2025 |
| Item height | 0.6 inches |
| Manufacturer Contact Information | Sumzzz |
| Unit Count | 1 Ounce |
| Colour | White |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Solid |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 40.6L x 25.4W x 1.5Th Centimetres |
| Material | Titanium |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Recommended Uses For Product | Fish, Fruit, Meat, Vegetable |
| Warranty Type | Limited |
| SpecialFeatures | Antimicrobial, Garlic Grinding Area, Integrated Juice Groove, Long Lasting, Reversible Dual-sided Surface |
| Size | Set of 1 (16" x 11"), Set of 2 (15.5" x 10.5", 12" x 8.5"), Set of 3 (18" x 12.5", 15.5" x 10.5", 12" x 8.5") |
| Color | Silver |
| Brand | Sumzzz |
| Color | Silver |
| Product Dimensions | 15.55"L x 10.79"W x 0.94"Th |
| Material | Titanium |
| Recommended Uses For Product | Fish, Fruit, Meat, Vegetable |
| Shape | Rectangular |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Special Feature | Built-in Handle |
| Included Components | Grinding area |
| Item Weight | 2.64 pounds |
| Warranty Type | Limited |
| Manufacturer | Sumzzz |
| Size | Set of 1 (16" x 11") |
| Item model number | Titanium Cutting Board |
| Date First Available | January 17, 2025 |
| Item Model Number | 1D72419A |
About This Item
- ●【2 IN 1 Cutting Board 】Cutting board is a versatile 2 in 1 kitchen tool, with one side is made of 99.9% pure titanium and the other side is made of food-grade PP material, which can be used to distinguish between raw and cooked food.
- ●High Quality】Titanium cutting board completely improves the shortcomings of traditional cutting boards traditional cutting boards are prone to cutting gaps, leaving food residues at the gaps,and absorbing odors and other minor problems.
- ●【Saving-Time Design】Built-in juice groove and garlic grinding area of food-grade PP cutting board, deep groove that doesn't spill liquids, can store 200ml liquid, and milling zone for garlic and ginger grinding saves time in your cooking.
- ●【Easy to clean】The material on both sides is not sticky, you can rinse with water to keep it clean. Please clean the cutting board in time after cutting meat or vegetables and hang it to dry, there is a portable round on the cutting board for easy carrying and hanging.
- ●【Exquisite Gift Packaging】Titanium cutting board Protect your family's health will be ideal gift for festival or special event, such as Mother's Day Birthday Anniversary Thanksgiving Christmas.
- ●【2 IN 1 Cutting Board 】Cutting board is a versatile 2 in 1 kitchen tool, with one side made of food-grade 99.9%Pure Titanium for cutting raw and cooked meat, and the other side made of PP material for cutting vegetables and fruit.
- ●【High Quality】Titanium cutting board completely improves the shortcomings of traditional cutting boards traditional cutting boards are prone to cutting gaps, leaving food residues at the gaps, and absorbing odors and other minor problems.
- ●【Saving-Time Design】Built-in juice groove and garlic grinding area cutting board, deep groove that doesn't spill liquids, can store 200ml liquid, and milling zone for garlic and ginger grinding saves time in your cooking.
- ●【Easy to clean】The material on both sides is not sticky, you can rinse with water to keep it clean. Please clean the cutting board in time after cutting meat or vegetables and hang it to dry, there is a portable round on the cutting board for easy carrying and hanging.
- ●【Exquisite Gift Packaging】Titanium cutting board Protect your family's health will be ideal gift for festival or special event, such as Mother's Day Birthday Anniversary Thanksgiving Christmas.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【2 IN 1 Cutting Board 】Cutting board is a versatile 2 in 1 kitchen tool, with one side is made of 99.9% pure titanium and the other side is made of food-grade PP material, which can be used to distinguish between raw and cooked food. High Quality】Titanium cutting board completely improves the shortcomings of traditional cutting boards traditional cutting boards are prone to cutting gaps, leaving food residues at the gaps,and absorbing odors and other minor problems. 【Saving-Time Design】Built-in juice groove and garlic grinding area of food-grade PP cutting board, deep groove that doesn't spill liquids, can store 200ml liquid, and milling zone for garlic and ginger grinding saves time in your cooking. 【Easy to clean】The material on both sides is not sticky, you can rinse with water to keep it clean. Please clean the cutting board in time after cutting meat or vegetables and hang it to dry, there is a portable round on the cutting board for easy carrying and hanging. 【Exquisite Gift Packaging】Titanium cutting board Protect your family's health will be ideal gift for festival or special event, such as Mother's Day Birthday Anniversary Thanksgiving Christmas.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 78% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.