










TP-Link Deco AXE5400 Tri-Band WiFi 6E Mesh System (Deco XE75) - Covers up to 7,200 Sq.Ft, Replaces WiFi Router and Extender, AI-Driven Mesh, New 6GHz Band, 3-Pack
In Stock
SKU: 50D96791
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | TP-Link |
| Department | Accessories |
| WiFi 6E Tri-Band Mesh WiFi | Cover up to 7,200 square feet with next-gen seamless WiFi and make dead zones and buffering a thing of the past |
| True Tri-Band Speed | All three WiFi bands work together to unleash your network’s total speeds up to 5,400 Mbps for 200 devices(6 GHz: 2402 Mbps (HE160);5 GHz: 2402 Mbps (HE160);2.4 GHz: 574 Mbps) |
| Unlock the Full Potential of WiFi 6 | Opening the 6 GHz band will change the game for WiFi 6. WiFi 6 brings about upgraded performance in network efficiency and capacity. Whereas the advantages of WiFi 6 are not fully realized while competing with transmissions from WiFi 5 (or other radios). The 6 GHz band is available only for WiFi 6 traffic, allowing WiFi 6 to meet its intended potential |
| AI-Driven Mesh | Deco XE75 delivers smart WiFi that follows you wherever you are, without interruption. It automatically learns your network environment, client quality, and user behaviors |
| Easy Setup and Management | The Deco app helps you set up your network in minutes with clear visual guidance and keeps you in control even when you are not home; Works with Alexa as well Turn on or off Guest Wi-Fi by simple voice commands |
| TP-Link HomeShield | TP-Link's premium security services keep your home network safe with cutting-edge network and IoT protection. Free features: 1. Network Security Scan 2. Basic Parental Controls 3. QoS 4. Weekly/Monthly Reports 5. IoT Device Identification, HomeShield Pro paid service ads more robust protections and features. Get started with a one month free trail of Homeshield Pro |
| Other Special Features of the Product | WPS |
| Frequency Band Class | Tri-Band |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11g, 802.11n |
| Compatible Devices | Laptop |
| Frequency | 6 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, Wi-Fi |
| Antenna Type | Internal |
| Operating System | TP-Link OS |
| Security Protocol | WPA3 |
| Number of Ports | 9 |
| Control Method | App, Voice |
| Data Transfer Rate | 5400 Megabits Per Second |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Controller Type | App Control |
| Maximum Upstream Data Transfer Rate | 2700 Megabits Per Second |
| RAM Memory Installed | 64 MB |
| Coverage | up to 7,200 square feet |
| Is Modem Compatible | Yes |
| Brand | TP-Link |
| Model Name | Deco XE75 |
| Built-In Media | 1 Quick Installation Guide, 1 RJ45 Ethernet cable, 3 Deco XE75 units, 3 Power adapters |
| Model Number | Deco XE75(3-pack)_CA |
| UPC | 840030706387 |
| Manufacturer | TP-Link |
| Item Type Name | Router, Bridge, Wireless Access Point, Switch, Modem |
| Country of Origin | China |
| Item height | 6.65 inches |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Item Weight | 4.03 Pounds |
| Item Dimensions L x W x H | 10.5L x 10.5W x 16.9H Centimetres |
| Colour | Black and White |
| Package Dimensions | 13.86 x 9.8 x 7.09 inches |
| Item Weight | 4.62 pounds |
| Item model number | RBE373-100NAS |
| Date First Available | July 29, 2025 |
| Manufacturer | NETGEAR |
| Brand | NETGEAR |
| Model Name | RBE373 |
| Special Feature | Multi-Gig Ethernet |
| Frequency Band Class | Dual-Band |
| Wireless Communication Standard | 802.11.be |
| Compatible Devices | Gaming Console, Personal Computer, Printer, Security Camera |
| Recommended Uses For Product | Business, Home |
| Connectivity Technology | Ethernet, Wi-Fi |
| Antenna Type | Internal |
| Item Model Number | 50D96791 |
About This Item
- ●WiFi 6E Tri-Band Mesh WiFi: Cover up to 7,200 square feet with next-gen seamless WiFi and make dead zones and buffering a thing of the past
- ●True Tri-Band Speed: All three WiFi bands work together to unleash your network’s total speeds up to 5,400 Mbps for 200 devices(6 GHz: 2402 Mbps (HE160);5 GHz: 2402 Mbps (HE160);2.4 GHz: 574 Mbps)
- ●Unlock the Full Potential of WiFi 6: Opening the 6 GHz band will change the game for WiFi 6. WiFi 6 brings about upgraded performance in network efficiency and capacity. Whereas the advantages of WiFi 6 are not fully realized while competing with transmissions from WiFi 5 (or other radios). The 6 GHz band is available only for WiFi 6 traffic, allowing WiFi 6 to meet its intended potential
- ●AI-Driven Mesh: Deco XE75 delivers smart WiFi that follows you wherever you are, without interruption. It automatically learns your network environment, client quality, and user behaviors
- ●Easy Setup and Management: The Deco app helps you set up your network in minutes with clear visual guidance and keeps you in control even when you are not home; Works with Alexa as well Turn on or off Guest Wi-Fi by simple voice commands
- ●TP-Link HomeShield: TP-Link's premium security services keep your home network safe with cutting-edge network and IoT protection. Free features: 1. Network Security Scan 2. Basic Parental Controls 3. QoS 4. Weekly/Monthly Reports 5. IoT Device Identification, HomeShield Pro paid service ads more robust protections and features. Get started with a one month free trail of Homeshield Pro
- ●Works with all internet service providers. (A modem is required for most internet service providers)
- ●TP-Link offers 2-year warranty and free 24/7 technical support. Operating Temperature: 0°C-40°C (32 °F-104 °F)
- ●Orbi 370 Series with WiFi 7 delivers speeds up to 5 Gbps for consistent performance across many devices at once
- ●WiFi 7 delivers 1.7x faster speeds than WiFi 6, powering your mesh WiFi network and remaining fully backward compatible with older devices
- ●NETGEAR mesh systems and routers come with security measures built in, including automatic firmware updates. Our Advanced Router Protection enables enhanced safety features and updates designed to help protect you and your family
- ●Orbi Dual-band technology with Enhanced Backhaul helps deliver reliable WiFi speeds for your entire home
- ●Orbi powers 4K streaming, video conferencing, and gaming simultaneously, so everyone in your household can enjoy uninterrupted performance
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
WiFi 6E Tri-Band Mesh WiFi: Cover up to 7,200 square feet with next-gen seamless WiFi and make dead zones and buffering a thing of the past True Tri-Band Speed: All three WiFi bands work together to unleash your network’s total speeds up to 5,400 Mbps for 200 devices(6 GHz: 2402 Mbps (HE160);5 GHz: 2402 Mbps (HE160);2.4 GHz: 574 Mbps) Unlock the Full Potential of WiFi 6: Opening the 6 GHz band will change the game for WiFi 6. WiFi 6 brings about upgraded performance in network efficiency and capacity. Whereas the advantages of WiFi 6 are not fully realized while competing with transmissions from WiFi 5 (or other radios). The 6 GHz band is available only for WiFi 6 traffic, allowing WiFi 6 to meet its intended potential AI-Driven Mesh: Deco XE75 delivers smart WiFi that follows you wherever you are, without interruption. It automatically learns your network environment, client quality, and user behaviors Easy Setup and Management: The Deco app helps you set up your network in minutes with clear visual guidance and keeps you in control even when you are not home; Works with Alexa as well Turn on or off Guest Wi-Fi by simple voice commands TP-Link HomeShield: TP-Link's premium security services keep your home network safe with cutting-edge network and IoT protection. Free features: 1. Network Security Scan 2. Basic Parental Controls 3. QoS 4. Weekly/Monthly Reports 5. IoT Device Identification, HomeShield Pro paid service ads more robust protections and features. Get started with a one month free trail of Homeshield Pro Works with all internet service providers. (A modem is required for most internet service providers) TP-Link offers 2-year warranty and free 24/7 technical support. Operating Temperature: 0°C-40°C (32 °F-104 °F)
Our Take
The right TP-Link accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Currently 30% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.