










Transcend DrivePro Body 70 - Body Camera w/ 64GB Storage
(1 reviews)
$307.40
In Stock
SKU: 242F43F7
Key Features:
WaterproofOutdoor+43 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Transcend |
| Department | Body Mounted Cameras |
| Other Special Features of the Product | Waterproof |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop, Smartphone, Tablet |
| Controller Type | Push Button |
| Mount Type | Pole Mount |
| Colour | Black |
| Form Factor | Compact |
| Enclosure Material | Metal |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Room Type | Kitchen |
| Light Source | Infrared |
| Waterproof Rating | IP68 |
| Photo Sensor Resolution | 24 MP |
| Control Method | Remote |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Video Capture Resolution | 2K |
| Effective Video Resolution | 1440 |
| Number of Channels | 4 |
| Video Capture Format | AVI |
| Item Dimensions | 9.6 x 5.2 x 2.5 Centimetres |
| Item Weight | 0.18 Pounds |
| Unit Count | 1 Count |
| Antenna Location | Indoor Security, Outdoor Security |
| Brand | Transcend |
| Model Name | TS64GDPB70A |
| Number of Items | 1 |
| Built-In Media | Camera |
| Model Number | TS64GDPB70A |
| Country of Origin | Taiwan |
| Global Trade Identification Number | 00760557860655 |
| UPC | 760557860655 |
| Item Type Name | Video Management System |
| Manufacturer | Transcend |
| Manufacturer Warranty Description | Manufacturer Warranty |
| Power Source | Battery Powered |
| Voltage | 5 Volts |
| Wattage | 5 watts |
| Are Batteries Required | Yes |
| Focus Type | Fixed Focus |
| Zoom Type | Optical Zoom |
| Photo Sensor Technology | CMOS |
| Flash Memory Installed Size | 64 GB |
| Flash Memory Type | SDHC, SmartMedia |
| Item Model Number | 242F43F7 |
About This Item
- βDesigned specifically for law enforcement and security personnel
- βCrystal-clear 2K QHD 1440P recording
- βTethered camera offers flexible mounting options
- βRugged and Durable - splash, water, dust resistant
- βBattery life up to 9 hours
Customer Reviews (1)
3.8
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Designed specifically for law enforcement and security personnel Crystal-clear 2K QHD 1440P recording Tethered camera offers flexible mounting options Rugged and Durable - splash, water, dust resistant Battery life up to 9 hours
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.