










TUF Gaming X870E-PLUS WIFI7 AMD X870E ATX Motherboard with 16+2+1 80A Power Stages, DDR5 Support with AEMP, PCIe 5.0 x16 with PCIe Slot Q-Release Slim, Four M.2 Slots, WiFi 7...
In Stock
SKU: BDD45DA2
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Ready for Advanced AI PC | Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications |
| AMD AM5 Socket | Ready for AMD Socket AM5 for AMD Ryzen 9000 & 8000 & 7000 Series Desktop Processors |
| Enhanced Power Solution | 16+2+1 80A power stages, 8-layer PCB, 8+8 pin ProCool power connectors, alloy chokes and durable capacitors for stable power delivery |
| Intelligent Control | ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking II, and AEMP to simplify setup and improve performance |
| Latest M.2 Support | Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots and two PCIe 4.0 M.2 slots |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Ryzenβ’ 9000 & 8000 & 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset Type | AMD X870E |
| Memory Clock Speed | 8000 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 30 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 20 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | Asus |
| Model Name | TUF GAMING X870E-PLUS WIFI7 |
| Model Number | TUF GAMING X870E-PLUS WIFI7 |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 199291100343 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 1.9 inches |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Warranty Description | 3 year |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 24.4W x 4.8H Centimetres |
| Processor | amd_ryzen_7 |
| RAM | DDR5 |
| Memory Speed | 8200.0 |
| Brand | msi |
| CPU Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Supports AMD Ryzen 9000/7000 Series Desktop Processor |
| Chipset Type | AMD X870E |
| Memory Clock Speed | 8200.0 |
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | MSI X870E GAMING PLUS WIFI |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Series | MSI X870E GAMING PLUS WIFI |
| Item model number | X870E Gaming Plus WiFi |
| Item Weight | 4.4 pounds |
| Product Dimensions | 11.7 x 7.4 x 2.1 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 11.7 x 7.4 x 2.1 inches |
| Manufacturer | MSI |
| Date First Available | May 19, 2025 |
| Item Model Number | BDD45DA2 |
About This Item
- βReady for Advanced AI PC: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications
- βAMD AM5 Socket: Ready for AMD Socket AM5 for AMD Ryzen 9000 & 8000 & 7000 Series Desktop Processors
- βEnhanced Power Solution: 16+2+1 80A power stages, 8-layer PCB, 8+8 pin ProCool power connectors, alloy chokes and durable capacitors for stable power delivery
- βIntelligent Control: ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking II, and AEMP to simplify setup and improve performance
- βLatest M.2 Support: Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots and two PCIe 4.0 M.2 slots
- βULTRA POWER - SUPPORTS THE LATEST RYZEN 9000 PROCESSORS IN HIGH PERFORMANCE - The X870E GAMING PLUS WIFI employs a 14 Duet Rail Power System (60A, SPS) VRM for the AMD X870E chipset (AM5, Ryzen 9000 / 8000 / 7000) with Core Boost architecture
- βFROZR GUARD - Excellent cooling features such as 7W/mK MOSFET thermal pads, extra choke thermal pads and an Extended Heatsink; Includes chipset heatsink, EZ M.2 Shield Frozr II, a Combo-fan (for pump & system) header (3A)
- βDDR5 MEMORY, PCIe 5.0 x16 SLOT - 4 x DDR5 DIMM SMT slots enable extreme memory overclocking speeds (1DPC 1R, 8200+ MT/s OC); 1 x PCIe 5.0 x16 SMT slot (128GB/s) with Steel Armor supports cutting-edge graphics cards
- βTRIPLE M.2 CONNECTORS - Storage options include 1 x M.2 Gen5 x4 128Gbps slot with EZ M.2 Shield Frozr II to prevent thermal throttling, 2 x M.2 Gen4 x4 64Gbps slots
- βULTRA CONNECT - Network hardware includes a full-speed Wi-Fi 7 module with Bluetooth 5.4 & 5Gbps LAN; Rear ports include USB4 Type-C 40Gbps with display output and 7.1 HD Audio with Audio Boost
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Ready for Advanced AI PC: Designed for the future of AI computing, with the power and connectivity needed for demanding AI applications AMD AM5 Socket: Ready for AMD Socket AM5 for AMD Ryzen 9000 & 8000 & 7000 Series Desktop Processors Enhanced Power Solution: 16+2+1 80A power stages, 8-layer PCB, 8+8 pin ProCool power connectors, alloy chokes and durable capacitors for stable power delivery Intelligent Control: ASUS-exclusive AI Overclocking, AI Cooling II, AI Networking II, and AEMP to simplify setup and improve performance Latest M.2 Support: Two onboard PCIe 5.0 M.2 slots and two PCIe 4.0 M.2 slots
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 5% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.