










Turtle Beach Recon 50 Wired Gaming Headset - PC, Mac, PS4, PS5, Xbox Series X|S & Xbox One, & Mobile/Tablet with 3.5mm Removable Mic, 40mm Speakers, & In-line Controls β Black
(10 reviews)
$32.40
In Stock
SKU: 56D97860
Key Features:
Turtle BeachTBS-6003-02+36 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Turtle Beach |
| Department | Headsets |
| Brand Name | Turtle Beach |
| Model Number | TBS-6003-02 |
| Model Name | Recon 50 Headset |
| Built-In Media | Headband, Headset |
| Age Range Description | Teen, Adult |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| UPC | 731855060030 731855600304 |
| Global Trade Identification Number | 00731855060030, 00731855600304 |
| Manufacturer | Turtle Beach |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over-ear |
| Control Type | Touch Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Button |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Frequency Range | 20 - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | 40mm Speakers, Detachable Microphone, Lay-Flat Design, Lightweight, Volume & Mic Mute Control |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Antenna Location | Gaming |
| Compatible Devices | PC, Mac, PS4, Xbox One, Mobile Devices |
| Cable Features | Fixed |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wireless |
| Color | Black, Red |
| Theme | Video Game |
| Style Name | Stereo |
| Item Weight | 7.36 ounces |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Model Number | 56D97860 |
About This Item
- βLightweight & Comfortable
- βHigh-Quality 40mm Speakers
- βCrystal Clear Chat
- βConvenient In-line Controls
- βVersatile Compatibility
Customer Reviews (10)
4.9
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Lightweight & Comfortable High-Quality 40mm Speakers Crystal Clear Chat Convenient In-line Controls Versatile Compatibility
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 10 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.